Jaki powinien być dobry podnośnik samochodowy?

Jaki powinien być dobry podnośnik samochodowy?

Trudno jest sobie wyobrazić normalną obsługę klientów w warsztacie samochodowym bez dobrego podnośnika. Urządzenie to jest niezbędne w przypadku takich czynności, jak choćby wymiana koła, przegląd podwozia oraz przy wykonywaniu wielu innych, różnych napraw. Warsztaty korzystają z różnych podnośników samochodowych. Warto jest zatem wiedzieć, jakie sprzęty można wyróżnić i czym powinien charakteryzować się dobry podnośnik samochodowy.

Rodzaje podnośników samochodowych

Jak wspomniano, warsztaty korzystają z różnych modeli podnośników samochodowych. Wśród tych najpowszechniej stosowanych wyróżnić można podnośniki trapezowe, jednokolumnowe, dwukolumnowe oraz nożycowe. Wszystkie te modele różnią się od siebie swoim typem budowy. Podnośniki trapezowe charakteryzuje stabilna konstrukcja. Wynika to z zastosowania w tym modelu czterech ramion. Pracę z podnośnikiem trapezowym może jednak utrudniać fakt, iż posiada on dość niewielką powierzchnię. Jeśli chodzi o podnośniki jednokolumnowe, to wyposażone są one w pojedyncze ramię oraz wsporniki wykończone gumą. Praca z wykorzystaniem tego modelu jest bardzo bezpieczna. Ryzyko tego, że samochód zsunie się z podnośnika podczas unoszenia, bądź opuszczania jest minimalne. Podnośniki jednokolumnowe napędzane są silnikiem elektrycznym. Z kolei dwukolumnowe bazują na napędzie elektrohydraulicznym. Wyposażone są w dwie pary ramion. Dzięki temu, że są one regulowane przegubowo, to podnośnik zachowuje dużą stabilność. Z tego modelu najczęściej korzystają profesjonalne warsztaty samochodowe. Na rynku dostępne są jeszcze podnośniki nożycowe. Działanie tego modelu podnośnika opiera się na hydrostatycznej przekładni oraz pompie elektrohydraulicznej. W celu podniesienia samochodu wykorzystuje się układ nożycowy. Z podnośników nożycowych często korzystają warsztaty wulkanizacyjne i blacharskie.

Zasada działania podnośnika samochodowego

Oprócz typu budowy, podnośniki samochodowe podzielić można ze względu na sposób ich działania. Wyróżnić można podnośniki ręczne, elektryczne, pneumatyczne oraz hydrauliczne. Za pomocą podnośników ręcznych wykonuje się głównie proste czynności naprawcze. Do prac bardziej skomplikowanych wykorzystać należy inny rodzaj podnośnika. Zaletą podnośników elektrycznych jest zapewnienie dużej stabilności w trakcie podnoszenia pojazdu. Z kolei cechą charakterystyczną podnośników pneumatycznych są dość spore gabaryty. Dlatego też pneumatyczny podnośnik samochodowy znajduje swoje zastosowanie najczęściej w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Sposób działania podnośnika pneumatycznego opiera się na wykorzystaniu sprężonego powietrza, które wprawia w ruch tłok. Jeśli chodzi o podnośnik hydrauliczny, to model ten obsługiwany jest za pomocą ręcznej dźwigni. Podnośnik hydrauliczny posiada dużą podstawę, co zapewnia odpowiednią stabilność podczas podnoszenia samochodu.

Dobry podnośnik samochodowy, czyli jaki?

Jak zatem widać, wyróżnić można kilka rodzajów podnośników samochodowych, które różnią się od siebie swoją budową i sposobem działania. Co jednak powinno charakteryzować dobry podnośnik samochodowy? Odpowiadając na to pytanie, zacząć należy od kwestii maksymalnego udźwigu podnośnika. Pod tym kątem sprzęt zawsze dopasowany musi być do wagi pojazdów, które mają być naprawiane. Dobrym podnośnik samochodowy zapewniać powinien również odpowiednią szybkość podnoszenia auta. Im działanie jest szybsze, tym lepiej. Nie można zapomnieć również o maksymalnej wysokości podnoszenia. Musi być dostosowany do zawieszenia samochodów oraz do zakresu i rodzaju prac naprawczych. Na koniec koniecznie wspomnieć należy jeszcze o stabilności. Dobry podnośnik powinien być po prostu stabilny. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo, zarówno jeśli chodzi o pracowników, jak i same auta. Odpowiednią stabilność podnośnika zapewnia powierzchnia podstawy oraz rodzaj końcówek roboczych. Pamiętać należy o jednej kluczowej zasadzie: podnośnik zawsze musi być dobierany pod kątem prac, jakie mają być wykonywane w warsztacie.

Powrót na górę