Na co zwracać uwagę wybierać nowoczesne systemy nawadniania?

Na co zwracać uwagę wybierać nowoczesne systemy nawadniania?

Posiadanie własnego trawnika, ogródka czy też przydomowej małej uprawy ulubionych warzyw i owoców, to bez wątpienia świetne rozwiązanie. Jednak takie uprawianie roślin związane jest również z koniecznością pilnowania wielu kluczowych kwestii. Taką właśnie jest odpowiednie podlewanie. W naszym klimacie ogólnie bywa niekiedy bardzo deszczowo i na szczęście susze zdarzają się bardzo rzadko. Trzeba zawsze brać pod uwagę różne ewentualności i nie da się w pełni wykluczyć występowania tego negatywnego zjawiska. Dzięki nowoczesnym systemom nawadniania można jednak efektywnie chronić się przed suszą.

Skuteczne nawadnianie przydomowego ogródka

Nie ma znaczenia czy posiadamy wielką uprawę warzyw, czy też obok naszego domu znajduje się mały ogród, ale i tak zmuszeni będziemy do podlewania roślin tam rosnących. W szczególności jest to ważne w czasie lata i późnej wiosny. Podczas bardziej intensywnego rozwoju roślin może łatwo dochodzić do ich obumierania właśnie przez niedostatek wody. Jeśli nie przepadamy za chodzeniem z konewką po polu, to warto zainwestować w porządne układy nawadniające w Poznaniu, ponieważ obecnie z łatwością możemy znaleźć sklepy oferujące tego typu rozwiązania. Systemy nawadniania występują obecnie w więcej niż jednej wersji. Pierwsze modele dotyczyły przede wszystkim zraszania. Rozwiązania oparte o zraszacze są stale stosowane, ale trzeba wiedzieć o tym, że mają też sporo wad. Jeśli jednak zraszacze podłączane są do nowoczesnych sterowników oraz pomp to bardzo łatwo stworzyć można wysokiej jakości system nawadniający, który będzie działał bezobsługowo. Takie zestawy oferuje  między innymi firma Zielone Studio, która działa na terenie Poznania i okolic.

Zraszacz w nowoczesnym wydaniu

Znane nam dotychczas urządzenia zostały zautomatyzowane. Z racji posuwającej się do przodu cyfryzacji, stale słyszy się o stosowaniu nowoczesnych technik również w przypadku podlewania pól uprawnych, trawników czy ogrodów. Na obecną chwilę można spotkać systemy nawadniające w Poznaniu oparte o:

  • zraszacze,
  • mikro zraszacze,
  • linie kroplujące.

Pierwsze z tutaj wymienionych, czyli zraszacze mogą działać w taki sposób aby nawadnianie odbywało się jedynie na pewnym obszarze. Możemy wyróżnić urzadzenia działające w zakresie 90, 180, 240 oraz 360 stopni. W zależności od potrzeb możemy wybrać taki model, który będzie efektywnie podlewał nasz ogród z wyłączeniem niektórych jego części. Natomiast w przypadku chęci osiągnięcia najlepszych efektów warto sięgnąć po zraszacz obracający się o kąt 360 stopni. Umieszczony w centralnej części ogrodu będzie w stanie podlewać wszystko, co znajduje się w jego otoczeniu.

Nowoczesne linie kroplujące

Prawdziwym hitem ostatnich lat są linie kroplujące, które mogą dostarczać wodę bezpośrednio do systemów korzeniowych. Takie rozwiązania są szczególnie popularne w szklarniach oraz w uprawach doniczkowych. W liniach kroplujących woda tłoczona jest bez przerwy, ale pod bardzo małym ciśnieniem. Rośliny, do których dociera taka linia mogą być stale zaopatrywane w wodę a gleba wiecznie będzie wilgotna. Pamiętajmy o tym, że nie każda lubi tak dużą wilgotność gleby i dlatego przed wyborem linii kroplujących warto by było się wcześniej zastanowić nad tym co zamierzamy uprawiać w miejscu montażu tegoż systemu nawadniania.

Zalety nawadniania automatycznego

Niewątpliwą i zarazem największą zaletą nowoczesnych systemów nawadniania kropelkowego jest pełna ich automatyzacja. W zasadzie to takie systemy nie wymagają praktycznie żadnego udziału osoby, której trawnik czy ogród będzie podlewany. Wszystko odbywać się będzie w sposób w pełni zautomatyzowany. Jedynie należy pamiętać o tym, aby przyłożyć się do konfiguracji całego systemu. Jeśli odpowiednio skonfigurujemy nasz system nawadniający to nie będziemy musieli nawet pamiętać o jego uruchomieniu. Wiele nowoczesnych systemów daje możliwość samodzielnego ustawiania harmonogramu podlewania w zależności od potrzeb.

Powrót na górę