Wyciągarki samochodowe są sprzętem o bardzo wielu zastosowaniach – zarówno profesjonalnych, jak i hobbystycznych. To urządzenia o bardzo prostej konstrukcji, napędzane ręcznie bądź przy pomocy silnika, wyposażone w bęben, na który równomiernie nawijana jest lina. Za bezpieczeństwo pracy urządzenia odpowiada hamulec. Wyciągarki montowane są na autolawetach, samochodach off-roadowych oraz pojazdach służących do transportu dużych obiektów. Poszczególne rodzaje różnią się pod bardzo wieloma względami – mają odmienny napęd, uciąg, ciężar, zastosowanie czy cenę. Łączy je jednak zasada działania oraz to, że nie będą w stanie funkcjonować poprawnie bez dobrze dobranej linki. Jaka lina do wyciągarki będzie najbardziej odpowiednia?
Jakie są rodzaje wyciągarek?
Zdecydowanie najpopularniejsze są modele elektryczne, napędzane silnikiem zasilanym przez podłączenie go do akumulatora samochodu, na którym zamontowana jest wyciągarka. W zależności od tego, w jakim celu ma być stosowana, jej uciąg może być różny – za jej pomocą można wciągać nawet wielotonowe pojazdy. Wyciągarki hydrauliczne z kolei zasilane są niezależnie montowaną pompą. Mogą mieć bardzo dużą moc i charakteryzują się ponadprzeciętną wytrzymałością. Ich cena jednak wynosi odpowiednio więcej, dlatego służą głównie do profesjonalnego użytku. Wyciągarka mechaniczna jest z kolei zasilana dzięki energii silnika samochodu, na którym została zamocowana – to najpopularniejszy model wśród fanów off-roadu. Do najprostszych zastosowań można używać wyciągarki ręcznej, napędzanej siłą mięśni. Jednak, jak łatwo się domyślić, jej uciąg nie będzie zbyt duży.
Jaka lina do wyciągarki sprawdzi się najlepiej?
Jak już zostało powiedziane, żadna wyciągarka nie będzie działała skutecznie, jeśli nie dobierze się do niej odpowiedniej liny. To ten element sprawia, że możliwe jest wciąganie bardzo ciężkich obiektów. Obecnie stosuje się dwa rodzaje lin: stalowe i syntetyczne. Oba typy mają oczywiście wady oraz zalety, dlatego wyboru należy dokonywać rozważnie.
Lina stalowa do wyciągarki cechuje się bardzo dużą wytrzymałością. Pozostaje odporna na działanie niekorzystnych czynników, nie ulega przetarciom i nie poddaje się działaniu wysokiej temperatury. Jest również stosunkowo tania. Doskonale nadaje się do zastosowań profesjonalnych, jednak przy użytku hobbystycznym nie można nie wymienić kilku jej wad. Wymaga regularnej konserwacji, łatwo się plącze, sporo waży, zajmuje dużo miejsca oraz jest mniej bezpieczna dla rąk osoby, która obsługuje wyciągarkę. Mimo to przy jeździe sportowej oraz w bardzo trudnym terenie będzie lepszym wyborem.
Lina syntetyczna do wyciągarki, mimo że znacznie droższa od stalowej, cieszy się zdecydowanie większą popularnością wśród osób wykorzystujących te urządzenia w celach innych niż zawodowe. Jest przyjemna w dotyku i łatwiejsza w obsłudze, choć zdecydowanie mniej odporna na warunki zewnętrzne. Z tego względu szybciej będzie wymagała wymiany. Świetnie sprawdzi się do off-roadowej jazdy hobbystycznej i przy quadach.
Jaka lina do wyciągarki będzie odpowiednia? Podczas wybierania konkretnego rodzaju oraz grubości tego elementu warto brać pod uwagę kilka najważniejszych aspektów, czyli minimalną siłę zrywającą, współczynnik bezpieczeństwa czy dopuszczalne obciążenie robocze.
Dodatkowo warto pamiętać, by lina zawsze miała wytrzymałość przynajmniej dwukrotnie większą niż uciąg wyciągarki lub trzykrotnie większą od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu (nie dotyczy to jednak sprzętu do zastosowania sportowego lub profesjonalnego).
Gdzie kupić dobrą linę do wyciągarki?
Lina do wyciągarki to element, od którego zależy bezpieczeństwo osób korzystających z urządzenia oraz wyciąganych obiektów. Musi być zatem wytrzymała, odporna na trudne warunki i posiadać odpowiednie parametry adekwatne do zastosowania. Dlatego też najlepiej kupować tego typu produkty w profesjonalnym, sprawdzonym sklepie z linami. Fachowi pracownicy będą w stanie doradzić, jaki model i rodzaj sprawdzi się najlepiej, by użytkowanie wyciągarki było w pełni bezpieczne.