Jak zadbać o zdrowie prostaty?

Jak dbać o prostatę?

Mimo że prostata jest bardzo niewielkim elementem męskiego organizmu, pełni ważną funkcję w układzie moczowo-płciowym u mężczyzn. Dzięki niej prawidłowo wytwarzany jest płyn bogaty w prostaglandyny i fruktozę, który poprawia jakość i potencjał nasienia męskiego. Niestety, głównie za sprawą dojrzałego wieku i niskiego poziomu testosteronu z czasem dochodzi do przerostu owego gruczołu, który, nieleczony, oprócz powodowania odczuwalnego dyskomfortu może mieć ogromny wpływ na późniejsze schorzenia oraz poważne choroby. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak dbać o prostatę, by nie sprawiała żadnych problemów w przyszłości!

Funkcja prostaty – profilaktyka

Prostata pełniąca znaczącą rolę w wytwarzaniu zdrowego nasienia znajduje się w dolnej części miednicy mniejszej, zaraz przed pęcherzem moczowym. Malutki gruczoł kształtem przypomina kasztan, a badania sprawdzające jego stan wykonuje się metodą per rectum (przez odbyt) lub przez masaż prostaty.

Przez sam środek prostaty przebiega cewka moczowa, która, gdy jest uciskana przez powiększony gruczoł, znacząco utrudnia oddawanie moczu. To właśnie problem z niepełnym opróżnianiem pęcherza najczęściej skłania mężczyzn do odwiedzenia gabinetu urologicznego. Jeśli i u siebie obserwujesz ten problem, koniecznie skorzystaj z porady specjalisty, gdyż zwlekanie z badaniami może doprowadzić nawet do całkowitego zatrzymania oddawania moczu lub spowodować zmiany nowotworowe.

Jak zapobiegać prostacie w kilku krokach?

Jeśli wizja zmagania się z chorobą lub dyskomfortem Cię przeraża, najlepiej, byś regularnie korzystał w profilaktycznych wizyt w gabinecie urologa. Na pewno nie zaszkodzi, a wręcz pomoże i zapobiegnie to ewentualnemu przerostowi prostaty. Jednak nie tylko wizyty u specjalisty są kluczem do osiągnięcia pełnego zdrowia w tym zakresie. By dbać o swój maleńki, ale bardzo ważny gruczoł należy stosować się do paru prostych zasad, które zapobiegną i uchronią przed niechcianymi schorzeniami prostaty.

Dieta – to po pierwsze. I choć zabrzmi to dość banalnie, kierując się maksymą „jesteś tym, co jesz”, naprawdę można zapobiec wielu nieprzyjemnym dolegliwościom, w tym przerostowi prostaty. Warzywa oraz wszystkie produkty zawierające witaminę D i E oraz selen potrafią znacząco poprawić jakość nie tylko nasienia, ale i właśnie funkcjonowanie gruczołu. Istotne jest również ograniczenie produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce.

Aktywność fizyczna i seksualna – niestety, jak się okazuje, zbyt długa wstrzemięźliwość nie działa prawidłowo na układ moczowy. Wręcz przeciwnie – ograniczenie aktywności łóżkowych może przyczynić się poważnych zmian w obrębie gruczołu krokowego. To samo dotyczy aktywności fizycznej – ruch zwiększa dopływ powietrza i tlenu do tkanek, tym samym odżywiając wszystkie narządy (w tym prostatę).

Masaż prostaty to jedna z metod diagnostycznych i wspomagających leczenie dolegliwości związanych ze sterczem (prostatą). Mało kto wie, że nie tylko wpływa na zdrowie, ale jest też jedną z technik seksualnych – powinno uspokoić to panów, którzy dotychczas bali się dyskomfortu związanego właśnie z tą czynnością. Masaż stercza może być zewnętrzny (stymuluje się okolicę krocza między odbytem a moszną – pomaga również w osiągnięciu erekcji) oraz wewnętrzny (który wspomaga leczenie prostaty i jest jedną z technik seksualnych). Dzięki masażowi stercza można zdiagnozować ewentualne zapalenie gruczołu krokowego oraz wspomóc pozbywanie się wydzieliny czy zminimalizowanie ciśnienia w prostacie. To jednak nie koniec dobroczynnych efektów masażu prostaty dla zdrowia, bowiem technika ta obniża napięcie mięśni krocza, poprawia przepływ krwi przez gruczoł prostaty i usprawnia ewentualny proces leczenia lekami farmakologicznymi.

Samodzielny masaż prostaty jako zapobieganie przerostowi gruczołu krokowego

Choć masaż prostaty może brzmieć dość skomplikowanie, to w rzeczywistości wykonanie go wcale nie jest trudne. Czynność ta może być łatwiejsza również dzięki pojawiającym się na rynku urządzeniom wspomagającym stymulację stercza. Idealnym rozwiązaniem dla mężczyzny zaczynającego przygodę z masażem krocza jest masażer prostaty Svakom Vick, który także znacząco usprawnia życie seksualne. Dzięki niemu masaż prostaty nie musi być nieprzyjemnym i niekomfortowym zabiegiem – używanie go zapewnia wzrost doznań oraz wzmacnia erekcję. Może być zatem wykorzystany również jako doskonała gra wstępna przed współżyciem – również zalecanym w profilaktycznym zapobieganiu przerostowi prostaty.

Powrót na górę