Sprzęgło to bardzo ważny komponent pojazdu, odpowiadający za skuteczne przenoszenie mocy silnika na koła. Dzięki prawidłowej pracy sprzęgła można płynnie ruszać z miejsca, zmieniać biegi oraz przyspieszać i manewrować. Niestety, podobnie jak w przypadku wielu innych elementów eksploatacyjnych, również sprzęgło może ulec zużyciu albo uszkodzeniu. Rozwiązaniem tego problemu jest oczywiście wymiana układu lub jego poszczególnych elementów na nowe. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat procesu wymiany sprzęgła w aucie osobowym.
Wymiana sprzęgła – jak to zrobić?
Proces wymiany sprzęgła w aucie osobowym jest czasochłonnym i skomplikowanym zadaniem, wymagającym posiadania odpowiedniego sprzętu oraz stosownych umiejętności. Nic więc dziwnego, że takim zadaniem powinien zajmować się mechanik posiadający wysokie kwalifikacje, nowoczesny sprzęt, praktyczne umiejętności oraz doświadczenie. W wielu przypadkach pojazdów osobowych wymiana sprzęgła krok po kroku jest bardzo podobna, ponieważ systemy jednomasowe i dwumasowe nie różnią się od siebie w znaczący sposób. Pewne różnice w wymianie łożyska oporowego można jedynie dostrzec przy wymianie sprzęgła ze sterowaniem hydraulicznym.
Objawy zużytego lub uszkodzonego sprzęgła
Oczywiście przed zapoznaniem się z wymianą sprzęgła w aucie osobowym, warto wiedzieć kiedy układ ten kwalifikuje się do wymiany. Istnieją różne objawy, świadczące o zużyciu lub uszkodzeniu. Nie należy ich lekceważyć, aby nie doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń skrzyni biegów albo awarii jednostki napędowej. O końcu żywotności sprzęgła mogą świadczyć następujące objawy:
- pojazd słaby przyspiesza,
- wyczuwalny w kabinie zapach spalenizny, który może świadczyć o spaleniu sprzęgła,
- słabsza reakcja podczas szybkiego ruszania z miejsca i gwałtownego przyspieszania,
- szum słyszany z okolic skrzyni biegów,
- nadmierne drżenie dźwigni zmiany biegów,
- wysokie „branie” sprzęgła (prawie po całkowitym puszczeniu pedału hamulca) świadczące zwykle o zużyciu okładzin ciernych,
- problemy z wrzuceniem biegu pierwszego oraz wstecznego.
Oczywiście objawy te mogą dotyczyć innych usterek i awarii. Nie należy jednak ich lekceważyć i dlatego sprawą kluczową jest udanie się do mechanika, który dokona oględzin, ustali rodzaj problemu i przeprowadzi stosowną naprawę.
Wymiana sprzęgła krok po kroku – co warto o tym wiedzieć?
Przed przystąpieniem do procesu, jakim jest wymiana sprzęgła w aucie osobowym, konieczne jest znalezienie i zakupienie odpowiednich części zamiennych. Oczywiście zajmuje się tym mechanik i konsultuje z klientem kupno komponentów oryginalnych czy też tańszych zamienników wysokiej jakości. Standardowy zestaw sprzęgła składa się z docisku, tarczy oraz łożyska oporowego określanego czasami jako łożysko wyciskowe. Czasami potrzebne może być przetoczenie lub wymiana koła zamachowego. Wymiana samej tarczy jest możliwa, jednak nie daje gwarancji długotrwałego, niezawodnego działania sprzęgła, ponieważ jego inne elementy mogą ulec uszkodzeniu. Prowadzi do to konieczności kolejnej wizyty w warsztacie i płacenia po raz kolejny za „robociznę”. Dlatego właśnie eksperci zalecają całkowitą wymianę zestawów sprzęgła.
Zapewne zastanawiasz się ile trwa wymiana sprzęgła. Jest to niewątpliwie proces czasochłonny i wymagający sporych nakładów pracy. Konkretny czas wymiany zależy od marki i modelu samochodu oraz rodzaju sprzęgła, które zostało w nim zamontowane. Proces ten wymaga demontażu skrzyni biegów i półosi. Konieczne jest odłączenie linki sprzęgła, przewodów hydraulicznych oraz śrub. Sama wymiana sprzęgła zaczyna się od odkręcenia docisku od koła zamachowego i uwolnienia tarczy. Nowe elementy sprzęgła zakłada się w odwrotnej kolejności.
Na szczęście na polskim rynku działa wiele porządnych firm oferujących usługę wymiana sprzęgła Białystok i innych miastach. Warto zwrócić uwagę na oferty doświadczonych i profesjonalnych firm, takich jak na przykład motocentrum24.com.pl. Oferują one skuteczną wymianę sprzęgła, które będzie funkcjonować niezawodnie przez długi czas.