Jak wybrać farbę do włosów?

Farbowanie włosów to jedna z popularniejszych usług fryzjerskich, która cieszy się popularnością nie tylko wśród pań – na zmianę koloru włosów decydują się również panowie. Założenie farby na włosy wydawałoby się prostym zadaniem – w rzeczywistości jednak wymaga wprawy, a także odpowiedniego doboru preparatów farbujących. Warto cieszyć się wymarzonym kolorem włosów, jeśli są one zdrowe i pięknie wyglądają – niestety, nie brakuje nieudanych zabiegów, szczególnie jeśli są one wykonywane bez wcześniejszego przygotowania i profesjonalnej wiedzy.

Jak wybrać farbę do włosów – czym się kierować?

Pierwszym krokiem przy wyborze farby jest posiadanie wstępnego pojęcia na temat tego, jaki kolor wyjściowy chcemy uzyskać. To, jaką farbę wybrać do włosów wbrew pozorom wcale nie jest prostym zadaniem. Przy zakupie warto sprawdzić informacje na opakowaniu produktu – zaleca się zrezygnować z używania farb do włosów, które zawierają amoniak. Na szczęście odchodzi od niego coraz większa liczba producentów. Amoniak rozchyla łuski włosa ułatwiając koloryzację, jednocześnie jest silnie drażniący, powoduje przesuszenie skóry i może przyczynić się do uszkodzenia włosów. Amoniak w nowoczesnych farbach jest zastępowany np. monoetyloaminą, która jest znacznie mniej drażniąca. Zastanawiając się, jaką farbę do włosów wybrać pod uwagę należy brać także numer i nazwę koloru. Nie zawsze kolor włosów modelki na zdjęciu z opakowaniem farby do włosów oddaje rzeczywisty efekt, który uzyskuje się po zastosowaniu produktu. Zwykle uzyskuje się nieco ciemniejszy odcień, chociaż wiele zależy od stanu włosów. Znając konkretną nazwę koloru wykonywanego np. w gabinecie fryzjerskim można później precyzyjnie dobrać farbę, która będzie odpowiednia do zafarbowania odrostów. Wiele farb wykorzystywanych przez profesjonalistów ma swoje drogeryjne odpowiedniki.

Farbowanie a stan włosów – o tym należy pamiętać

Wiele kobiet zastanawia się jak wybrać farbę do włosów, jednocześnie nie zwracając uwagę na ich kondycję. Warto podkreślić, że zabieg wykonywany na włosach słabych, porowatych i zniszczonych może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Nie można więc wybierać farby w ciemno – wcześniej należy się zorientować, czy farbowanie w ogóle powinno być przeprowadzone. Grube i zdrowe włosy można bez obaw farbować co 3-4 tygodnie, jednak jeśli włosy są słabe i przesuszone to z kolejnym zabiegiem należy poczekać nawet 7-8 tygodni. Jeśli na włosach były wykonywane wcześniej zabiegi np. keratynowe prostowanie czy trwała ondulacja, to należy zapytać fryzjera, kiedy przypada bezpieczny czas na farbowanie włosów. Jeśli farba ma zostać wykorzystana do farbowania włosów siwych, to należy sprawdzić opakowanie – powinno ono zawierać informację, czy preparat pokrywa siwe włosy. W innym przypadku kolor może okazać się nietrwały czy nierówny, a uzyskany efekt z pewnością nie będzie zadowalający.

Gdzie kupować farby do włosów?

Podczas wyboru odpowiedniej farby do włosów warto zwrócić uwagę również na to, gdzie kupowany jest produkt. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się sklep fryzjerski, który posiada odpowiedni asortyment produktów, w tym również należących do profesjonalnej linii. W sklepach fryzjerskich można kupić farby do włosów o specjalnych potrzebach np. zniszczonych. Można wybierać spośród wielu odcieni, często niedostępnych w „normalnej” sprzedaży. Wiele klientek często wybiera farby dostępne w drogeriach – wybór jest spory i zwykle można tam znaleźć odpowiedniki profesjonalnych produktów. W ten sposób można łatwo dobrać pożądany kolor. W drogeriach sprzedawane są preparaty bezpieczne, które mogą wykazywać nieco słabsze działanie niż produkty profesjonalne – wadą takich farb może być np. szybsze blaknięcie koloru. Farby do włosów można kupować również w sprzedaży internetowej – zwykle asortyment jest szerszy i dotyczy zarówno produktów profesjonalnych, jak i do domowego użycia. Swoją ofertę do sieci przenosi coraz większa liczba sklepów fryzjerskich, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Powrót na górę