Jak skutecznie zarządzać magazynem?

Jak skutecznie zarządzać magazynem?

Magazyny to kluczowy element w łańcuchu dostaw. Obiekt pozwala gromadzić towary i wyroby oraz dystrybuować je do klientów. Dzięki temu obniża się koszty logistyki, zwiększa się wydajność procesów, a tym samym można łatwiej nimi zarządzać. Współczesna logistyka wiąże się z korzystaniem z nowoczesnych rozwiązań, które pomagają systemowo opracować zamówienia, kontrolować stany magazynowe i planować transport. Dowiedz się jak skutecznie zarządzać magazynem i co jest Ci do tego niezbędne.

WMS — czyli system magazynowy

Powierzchnia magazynowa powinna zostać przystosowana do rodzaju działalności. Chodzi tutaj głównie o wyposażenie magazynowe, czyli o meble, regały, stanowiska do przyjęcia towarów, rampy rozładunkowe oraz załadunkowe. Potrzebne będą również wózki widłowe, stanowiska ze skanerami oraz miejsca pracy dla załogi, w tym również stołówka oraz zaplecze sanitarne. To wszystko jest niezbędne, ale za wydajność procesów odpowiadają gotowe, dedykowane narzędzia informatyczne.

Skuteczne zarządzanie magazynem, zwłaszcza tym o dużej powierzchni, nie byłoby możliwe bez systemu magazynowego, czyli WMS. Oprogramowanie pozwala przetwarzać zamówienia oraz procesy, planować prace na powierzchni magazynowej. Narzędzie będzie Ci również niezbędne do tworzenia raportów KPI, czyli wskaźników efektywności. Najpopularniejsze systemy mogą zostać łatwo zsynchronizowane z innymi aplikacjami, systemami oraz narzędziami niezbędnymi do pracy. System można obsługiwać z komputera, z telefonu oraz za pomocą skanerów.

WMS daje niezliczone możliwości, jeśli chodzi o gromadzenie danych o artykułach — ich parametrów, czyli wagi, wymiarów oraz paletyzacji. Co więcej, z łatwością możesz zarządzać datami przydatności, co jest szczególnie ważne w przypadku artykułów spożywczych. System lokalizuje produkty w gniazdach, zapisuje i gromadzi ich ilość. Dzięki temu inwentaryzacja przebiega sprawnie. WMS pomoże zaplanować optymalne trasy, aby dostarczyć na czas towar do swoich klientów. Jeden z docenianych w logistyce systemów znajdziesz na stronie https://inlogica.com/produkty-i-uslugi/wma/. Specjaliści zajmują się nie tylko dostarczaniem systemów magazynowych, ale również analizą przed wdrożeniową oraz zapewniają wsparcie przez cały okres korzystania z systemu.

Okiem logistyka — jak dobrze zarządzać magazynem?

Jak już wiesz, współczesna logistyka nie jest możliwa bez automatyzacji oraz systemów do zarządzania procesami i planowaniem produkcji. Najbardziej newralgicznym procesem w magazynie jest kompletowanie zamówień, czyli produkcja. To zadanie nie jest możliwe bez wsparcia systemu WMS, zwłaszcza kiedy obsługuje się wielu klientów jednocześnie, którzy składają zróżnicowane zamówienia. Drugim ważnym procesem jest zarządzanie stanami w magazynie. Towar zwykle znajduje się w regałach magazynowych. Każdy produkt ma określoną lokalizację, a system w każdym momencie jest w stanie określić jego dokładną ilość oraz datę wejścia na stan magazynu.

Można powiedzieć, że system wie, jak zarządzać magazynem. Pomaga gromadzić wszystkie zamówienia, konsolidować je i wyznacza najbardziej wydajny sposób ich produkcji. To szczególnie ważne w sieciach handlowych, u producentów, ale przydaje się również w magazynach o niewielkiej powierzchni i niezbyt dużej produkcji. Innowacyjne systemy do zarządzania procesami w magazynach są niezwykle intuicyjne i można je obsługiwać nawet przy pomocy smartfona.

Jak dobrze zarządzać magazynem, aby procesy były wydajne i opłacalne? Powinieneś określić, gromadzić i analizować wskaźniki KPI. Te wskaźniki pomagają wyciągać wnioski, oceniać procesy oraz ulepszać zarządzanie magazynem. Pomogą Ci określić, jakie są słabe punkty zarządzania, gdzie tracisz najwięcej czasu oraz pieniędzy. System magazynowy ułatwia robienie raportów, wykresów, które niezbędne są do analizy danych. Gotowe rozwiązania dostępne na https://inlogica.com/produkty-i-uslugi/wma/ ułatwią również rozliczenia finansowe, tworzenie sprawozdań dla księgowych. Dzięki temu ograniczysz ilość błędów, co zdecydowanie obniży koszty prowadzenia magazynu.

Powrót na górę