Czy pompa ciepła się opłaca?

Pompy ciepła są coraz chętniej wybieranym systemem grzewczym. Głównym atutem wskazującym na popularność tej instalacji jest niski koszt eksploatacji. Dodatkowo, pompy ciepła to urządzenia ekologiczne. Ich użytkowanie jest zgodne z obecnie obowiązującymi normami prawnymi – zarówno polskimi, jak i europejskimi – dotyczącymi ochrony środowiska. Czy pompa ciepła się opłaca?

Pompa ciepła – koszt instalacji

Pompa ciepła jest urządzeniem, które służy do ogrzewania budynku oraz wody. Jej działanie opiera się na pobieraniu energii elektrycznej oraz wytwarzaniu ciepła z energii, która magazynowana jest – w zależności od modelu pompy – w wodzie, powietrzu lub glebie.

Dostępne są aż trzy typy pomp ciepła, które można znaleźć w katalogach ofertowych producentów. Są to pompy typu woda-woda, woda-powietrze i pompy gruntowe. Pompa ciepła opłacalność – jak wpływa na nią sam koszt montażu? Nie należy do najniższych. Całościowe koszty mogą sięgać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z reguły są to kwoty wyższe niż w przypadku instalacji ogrzewania gazowego czy kotła na paliwo stałe. A więc czy opłaca się pompa ciepła, skoro koszt instalacji jest stosunkowo wysoki?

Eksploatacja – czy pompa ciepła się opłaca?

Dostępne na rynku pompy ciepła są niezwykle użyteczne. Mogą odbierać ciepło z powietrza, którego temperatura może sięgać nawet -20 stopni Celsjusza. Dzięki temu, w polskich warunkach, z powodzeniem mogą być użytkowane cały rok. A jak wygląda kwestia finansów? Pompa ciepła czy się opłaca? Koszt eksploatacji dobrej jakościowo pompy ciepła jest zdecydowanie niższy niż ogrzewanie domu gazem czy zakup drewna lub węgla. Co prawda, sama inwestycja jest dość wysoka, ale analizując wydatki ponoszone długofalowo, zakup pompy ciepła z pewnością się zwróci.

Jednak korzyści finansowe to nie wszystko. Pompy ciepła nie wymagają zbyt dużego wysiłku związanego z ich obsługą. Są systemem praktycznie bezawaryjnym, a dodatkowo nie wywierają negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego. Można stwierdzić, że są one połączeniem użyteczności, oszczędności i ekologii.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Pompy ciepła Pruszków – kiedy warto zdecydować się na zakup pompy? Jaki model najlepiej wybrać? Pompy ciepła to rozwiązanie, które będzie spełniało potrzeby większości budynków. Rodzaj pompy należy dostosować do warunków panujących na działce – jest to kwestia, którą warto skonsultować z konsultantem wybranej firmy.

Szacuje się, że w ciągu średnio pięciu lat zwraca się koszt zakupu instalacji. Potwierdza to fakt, iż pompa ciepła jest zdecydowanie opłacalną inwestycją. Dodatkową opcją jest możliwość integracji zakupionej pompy z systemem fotowoltaicznym. Wpłynie to korzystnie nie tylko na domowy budżet, lecz także na ekologię.

Dzięki temu, że pompy ciepła są rozwiązaniem korzystnym dla środowiska, na bieżąco prowadzone są prace dotyczące dofinansowań na zakup tego rodzaju systemu grzewczego. Takie rozwiązanie może znacząco zmniejszyć początkowe koszta montażu i jest jeszcze jednym argumentem przemawiającym za opłacalnością tej inwestycji.

Powrót na górę