Panele ścienne stanowią niesamowitą dekorację każdego pomieszczenia. Mogą reprezentować doskonałą, wierną imitację naturalnych materiałów, a tym samym w prosty sposób można w pokoju dziennym wykonać ścianę w całości wypełnioną cegłą, kamieniem czy dębowymi deskami. Poprzez użycie paneli ściennych można także stworzyć mocny detal we wnętrzu, który od razu będzie rzucał się w oczy – w takim przypadku idealne będą panele trójwymiarowe o dodatkowej strukturze. Panele ścienne są też materiałem znacznie lżejszym, chociażby od kamiennych płytek, klinkieru czy desek z litego drewna. Możliwości jest bardzo wiele, zazwyczaj jednak od razu pojawia się pytanie, jak montować panele ścienne, aby faktycznie cieszyły oko przez lata.
Jak zamontować panele ścienne w wersji klasycznej?
Mając na myśli „klasyczne” panele ścienne chodzi przede wszystkim o panele podłużne zachodzące na siebie na pióro i wpust, które układa się w zbliżony sposób do paneli podłogowych. Jednakże, ze względu na montaż paneli na ścianie, trzeba pod nie przygotować odpowiednią konstrukcję z wykorzystaniem łat. Poprzez łaty określa się drewniane listwy czy też deseczki o szerokości kilku centymetrów, które przybija się w równoległych rzędach co około 30-40 cm. Sposób przymocowania łat do ściany zależy od rodzaju samej ściany – można użyć gwoździ w przypadku ściany murowanej lub też kołków rozporowych w przypadku ściany z kartono-gipsu. Tak wykonane łaty stanowią stelaż do późniejszego zamocowania samych paneli.
Zastanawiając się, jak położyć panele ścienne na takim stelażu, aby stabilnie się go trzymały, trzeba wyposażyć się w specjalne uchwyty montażowe. Startując z jednej strony ściany z montażem paneli należy rozpocząć od uchwytu początkowego oraz od listwy maskującej. Same uchwyty przytwierdzamy do łat za pomocą gwoździków. Jak kłaść panele ścienne, aby stworzyły spójną całość? Układa się je po kolei wkładają stronę z piórem we wpust drugiego panelu, a całość przytwierdza się do uchwytów mocujących. Na dole stosuje się dodatkowo listwy przypodłogowe, ale ładnie wykończyć całą ścianę. U góry również można zastosować listwę maskującą.
Jak położyć panele ścienne bez wykonywania konstrukcji z łat?
Istnieje alternatywny sposób, który pozwoli również na montaż innych paneli niż tylko tych na pióro i wpust. Panele ścienne można także z powodzeniem przykleić do ściany używając do tego celu dedykowanego kleju montażowego. Zazwyczaj jest to klej wysokiej jakości, który stabilnie mocuje poszczególne elementy do ściany. Zaletą tego rozwiązania jest na pewno krótsza lista zakupów – nie trzeba kupować listewek, wkrętów, gwoździ ani uchwytów mocujących. Nie ma też konieczności nawiercania ściany. Minusem takiego rozwiązania jest trudniejszy demontaż w sytuacji, kiedy chcielibyśmy takie panele zdjąć i zmienić aranżację we wnętrzu.
Jak zamontować panele ścienne ażurowe?
Panele te prezentują się nowocześnie i nieszablonowo, takie też może być ich zastosowanie. Niektóre propozycje takich paneli wyglądają niemalże jak dzieła sztuki. Produkty tego typu dostępne są w wielu wariantach na przykład na stronie https://efekciarnia.pl/1331-mdf. Panele ażurowe mogą być zainstalowane na kleju do ściany, mogą być jednak wykorzystane do oddzielania poszczególnych przestrzeni w mieszkaniu. Panele te bardzo często nazywane są także panelami 3D, gdyż faktycznie są w pewien sposób trójwymiarowe. Panel można zamówić w niestandardowym wymiarze tym samym dostosowując ten produkt do własnych potrzeb.
Jak wiadomo, sposób montażu paneli ściennych zależy od wielu czynników, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na typ posiadanych paneli. Zdarza się, że w przypadku paneli ażurowych, które można zamontować nie tylko na ścianie, ale także jako częściowo przezroczysta ścianka działowa, konieczne jest użycie chemii dedykowanej przez producenta. Zaleca się przed montażem przetrzymać panele przynajmniej dobę w temperaturze pokojowej i zadbać, aby wilgotność powietrza nie była zbyt wysoka, co mogłoby skutkować odkształcaniem się paneli i problemami w ich montażu.