Etui gumowe czy skórzane – które wybrać?

Etui gumowe czy skórzane – które wybrać?

Każdy z nas kto miał w dłoni nowo zakupiony telefon, niemalże od razu zastanawiał się nad zakupem odpowiedniego etui. Pełni ono oczywiście role swoistego zabezpieczenia na wypadek porysowania, upadku czy zalania. Rozważmy więc jak dobrać odpowiednie etui tak by nie tylko dobrze chroniło urządzenie ale również było dopasowane do jego użytkownika. Na rynku znajdziemy ogrom ofert zapewniających kupującego o swojej bezkonkurencyjności. Głównym podziałem sprzedawców pokrowców na telefony jest tworzywo, z jakiego zostały one wykonane. Wyróżniamy dwa wiodące – guma i skóra. By wyczerpująco udzielić odpowiedzi na pytanie “gumowe czy może jednak skórzane?”, rozważmy wady i zalety zarówno tych, jak i tych. 

 

Etui wykonane z gumy 

Etui wykonane z gumy na pewno z w lepszy sposób przylegają do urządzenia. W momencie upadku, przynajmniej w moim odczuciu, zapewniają dobrą amortyzację urządzenia. W modelach z dodatkową warstwom gumy po bokach, ta ochrona jest jeszcze skuteczniejsza, dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na ten mały, jednakże bardzo istotny szczegół. Dość dużym plusem w przypadku pokrowców wykonanych z gumy, jest dość łatwe utrzymanie ich w czystości. Jeżeli pokrowiec nam się zabrudzi, wystarczy go przemyć wodą z odrobiną detergentu. Ofert wykonanych z gumy jest dużo więcej na rynku, niż tych wykonanych ze skóry. Często to właśnie walory estetyczne wygrywają. Dostępność zarówno serockiej gamy kolorystycznej jak i też graficznej umożliwia użytkownikowi telefonu niemalże pełną personalizacje tego jak ma wyglądać pokrowiec. Oczywiście producenci tego rodzaju Etui nie zapomnieli o minimalistach-  bez problemu można zakupić, przezroczysty wariant. 

Etui wykonane ze skóry

Jakie są plusy zakupu etui wykonanego ze skóry? Klienci wybierający tego typu zabezpieczenie swojego telefonu, robią to ze przede wszystkim ze względu na ochronę wyświetlacz, którego nie zapewnia opisany powyżej wariant. Pokrowce wykonane ze skóry w przeważającej większości posiadają klapkę, która nie tylko chroni wyświetlacz, ale umożliwia też schowanie np. karty płatniczej Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy używają wyłącznie płatności bezgotówkowych, Dużym plusem tego typu pokrowców jest również fakt, że przy włożeniu telefonu, czy to do torebki z masą różnych przedmiotów, czy kieszeni kurtki w której znajdują się również klucze, ekran nie zostanie zarysowany. Dość istotnym minusem tego typu pokrowców jest to, że nie tak łatwe w utrzymaniu czystości – przynajmniej w moim odczuciu. Osobiście wydaje mi się również, ze wyglądają nie estetycznie gdy skóra traci blask, czy się zwyczajnie powyciera na bokach. 

Zatem który rodzaj etui wybrać?

Zarówno jeden rodzaj jak i drugi posiada wady i zalety. Przy wyborze na pewno nie należy kierować się wyłącznie walorami wizualnymi, ale w szczególności zadbać o funkcję ochronną. Duże znaczenie przy wyborze odpowiedniego etui ma fakt, w jaki sposób telefon przenosimy. Jeżeli jest to torebka, dobrym wyborem będzie etui skórzane z klapką zabezpieczającą wyświetlacz, jeżeli telefon nosimy w kieszeni kurtki czy spodni, lepszym rozwiązaniem będzie zakup mniejszego gabarytowo etui wykonanego z gumy. Istotną Kwestią przy wyborze między jednym a drugim rodzajem są też wymiary telefonu, typ wyświetlacza, jaki posiada, jak i tworzywo, z jakiego urządzenie zostało wykonane. Rozważmy to na przykładzie doboru odpowiedniego wyboru etui do Samsunga S10. Model ten posiada dość znacznych wymiarów wyświetlacz. Jak to w przypadku większości modeli telefonów tego producenta, wyświetlacz przy upadku ze średniej wysokość może zostać uszkodzony. Ekran w tym modelu jest zaokrąglony. Przy wyborze odpowiedniego „opakowania” musimy kierować się przynajmniej w mojej ocenie, zabezpieczeniem ekranu, dlatego też ja, posiadając ten model, postawiłabym na etui z klapką wykonane ze skóry. Dobrze też by posiadało wzmocnienia na rogach. Jednak dla miłośników przenoszenia telefonów w kieszeniach, którzy jednak postawią na etui gumowe, dobrym rozwiązaniem będzie naklejenie na wyświetlacz telefonu, szybki ochronnej. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami i w moim odczuciu jest to nadal gorsze rozwiązanie niż etui skórzane, gdyż tego typu zabezpieczenia nie chronią całości wyświetlacza – części boczne pozostają w jakimś stopniu nie zabezpieczone z uwagi na zaokrąglenie. 

Reasumując, dobór odpowiedniego etui jest dość indywidualną sprawą. Przy jego zakupie należy pamiętać zarówno o wygodzie użytkowania, walorach estetycznych, ale przede wszystkim o jak najlepszym zabezpieczeniu urządzenia. Nie warto więc takiej decyzji podejmować pochopnie, pod presją czasu czy wyłącznie kierując się wyłącznie wyglądem. 

Powrót na górę