Wkładki ortopedyczne do butów – jakie wybrać

Wkładki ortopedyczne do butów – jakie wybrać

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale niektóre dolegliwości, takie jak ból stóp, kolan, kręgosłupa czy bioder mogą ustąpić, jeżeli zastosuje się odpowiednie wkładki ortopedyczne! Co więcej, za ich sprawą można cieszyć się znacznie większą wygodą podczas chodzenia i lepszą ochroną. Jakie wkładki ortopedyczne wybrać?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wkładki ortopedyczne wpływają na układ kości. Nie mogą jednak powodować korekcji tkanek mięśni i stawów. Wkładki korekcyjne zadziałają w ten sposób wyłącznie w przypadku najmłodszych – dzieci i młodzieży. Warto stawić się u ortopedy ze swoją pociechą, ponieważ zastosowanie odpowiednich wkładek może uchronić dziecko od wad kolan, na przykład koślawości lub szpotawości. Odpowiedni produkt może też być „lekarstwem” na lordozę i kifozę.

Wkładki ortopedyczne dla dorosłych są sposobem na uporanie się z bólem (zwłaszcza kręgosłupa), jednak nie zadziałają tak skutecznie, jak u dzieci. Co więcej, czasami wkładki ortopedyczne dla dorosłych są sposobem na wady postawy. Dzięki nim możliwe jest wyleczenie poszczególnych schorzeń ortopedycznych.

Przed jakimkolwiek zakupem, mającym na celu wyleczenie danego schorzenia, warto jest odwiedzić specjalistę, ponieważ to on powinien podpowiedzieć, jakie wybrać wkładki do butów. Ortopedyczne wkładki bowiem występują w wielu rodzajach, a samodzielny wybór może być znacznie utrudniony.

Kiedy natomiast, głównym powodem zakupów jest aspekt zwiększenia komfortu – wystarczy kierować się subiektywnymi odczuciami.

Jakie wkładki ortopedyczne wybrać?

Oczywiście, w sklepach można znaleźć wiele gotowych wkładek ortopedycznych, aczkolwiek pomogą one tylko w przypadku niewielkich i mało uciążliwych wad. Znacznie mogą poprawić komfort chodzenia, jednak w celu skorygowania ustawienia stopy należy pójść o krok dalej. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z wkładek robionych pod konkretnego pacjenta. Dlatego właśnie dobrze jest wykonać tzw. badanie podoskopowe. Jest ono banalnie proste i bezbolesne. Pacjent musi stanąć na specjalnym urządzeniu, którym jest podświetlana płytka. Obiema stopami należy jej dotykać – efektem będzie dokładny wykaz kształtu stopy, na podstawie którego zostanie przygotowana profesjonalna wkładka na zamówienie.

Jakie są rodzaje wkładek?

Wkładki niepełne są najczęściej stosowane w przypadku halluksów oraz profilaktyki płaskostopia. Ich niepełna forma ma na celu odciążenie pięty i zmniejszenie bólu – nie są to wkładki drogie, ponieważ można je kupić nawet za kilkanaście złotych. Pokrywają około 2/3 długości stopy.

Wkładki odciążające z kolei, są używane dla zwiększenia wygody i komfortu w trakcie uprawiania sportu. Są najbardziej polecane osobom, które regularnie biegają. Mimo, że buty sportowe posiadają dobrą wkładkę, to warto zatroszczyć się o swój komfort jeszcze bardziej. Wkładki odciążające – jak wskazuje nazwa – będą odciążały te miejsca stopy, na które kładziony jest największy nacisk. Do ich produkcji stosuje się silikon klasy medycznej.

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie są najpopularniejszym rodzajem wkładek. Używa się ich, żeby zwiększyć wygodę pacjentów z płaskostopiem. Ich stosowanie jest dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku płaskostopia poprzecznego, jak i podłużnego. Tego typu wkładki ortopedyczne są podwyższone w środku oraz z boku.

Wkładki na zamówienie, jak wspomniane było wcześniej – są stosowane przez osoby, których wada jest poważniejsza. Zależnie od konkretnego przypadku – mogą one być tworzone z różnych materiałów. Zazwyczaj możne ja wkładać do różnego rodzaju obuwia. Należy je zmieniać raz na pół roku lub raz na rok, sugerując się zmianą wady.

Dobrze też wspomnieć o wkładkach dla cukrzyków. W przypadku tzw. stopy cukrzycowej warto jest zaopatrzyć się w odpowiednią wkładkę, ponieważ skóra będzie lepiej oddychała, a stopa będzie lepiej ukrwiona.

Powrót na górę