Jadalnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w całym domu. To właśnie tutaj odbywają się rodzinne spotkania, ważne rozmowy i wspólne posiłki. Centralnym elementem aranżacji każdej jadalni jest jednak stół. Wybierając tego typu mebel, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego kształt, funkcjonalność, ale również kolor. W jaki sposób należy więc odpowiednio dobrać kolor stołu do jadalni?
Zachowanie jednolitego stylu wnętrza
Zakup odpowiedniego stołu do jadalni powinien być dokładnie przemyślany. Wybierając konkretny model, koniecznie trzeba pamiętać, że mebel ten pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim praktyczną. Należy więc wziąć pod uwagę sam metraż pomieszczenia, ilość osób, która będzie siadać przy stole oraz obecny wystrój jadalni. Szczególnie ważne jest jednak, aby postarać się utrzymać przy tym jednolitą aranżację i klimat wnętrza.
Kolor stołu w kuchni powinien idealnie współgrać z kolorystyką jadalni oraz pozostałymi meblami. Tradycyjnym wyborem jest stół drewniany, który doskonale komponuje się z większością zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wystrojów wnętrz. Dostępne są tutaj przede wszystkim modele utrzymane w odcieniach sosny, dębu oraz buku. Coraz więcej osób decyduje się także na białe lub czarne stoły, które świetnie wyglądają w przypadku pomieszczeń utrzymanych w surowym stylu skandynawskim.
Jaki kolor stołu do kuchni?
Kluczową kwestią jest dostosowanie koloru stołu do obecnej aranżacji kuchni. Solidny drewniany stół świetnie współgra z prostym i minimalistycznym wystrojem. Warto również zauważyć, że w każdej chwili można zmienić charakter takiego mebla, kładąc na nim kolorowy bieżnik lub serwetę. Wielbiciele nowoczesnych jadalni powinni za to zwrócić uwagę na stoły laminowane i lakierowane, które pięknie odbijają światło. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku pastelowych i białych kuchni.
Jeśli pozostałe meble w jadalni utrzymane są w ciemnych barwach, można do nich efektywnie dopasować kontrastujący jasny lub drewniany stół. Osoby, które cenią sobie interesujący design, mogą pokusić się o wstawienie czarnego lub bardzo ciemnego stołu. Ważne jednak, aby estetyka wybranego modelu była jak najbardziej zbliżona do pozostałych elementów wystroju wnętrza.
Jaśniejsze kuchnie świetnie prezentują się w zestawie ze stołami białymi i w kolorze naturalnego jasnego drewna. Oczywiście można tutaj również umieścić bardziej wyrazisty kolor, jednak należy pamiętać, aby mebel ten nie zdominował aranżacji całego pomieszczenia. Bogatą ofertę stołów do jadalni utrzymanych w różnych kolorach można znaleźć w sklepie internetowym Domar.
Materiał też jest ważny
Szukając odpowiedniego stołu do jadalni, można wybierać spośród modeli wykonanych z przeróżnych tworzyw. To także bardzo ważny czynnik, który ma znaczący wpływ na ostateczny wygląd stołu. Dostępne są więc stoły drewniane, metalowe, szklane, plastikowe, a nawet takie, które wykonane są z łączonych materiałów. Drewniane stoły są z pewnością najbardziej eleganckie oraz dodają pomieszczeniu nieco charakteru. Stoły wyprodukowane ze szkła czy metalu powinny zainteresować miłośników nowoczesnego designu. Z kolei meble sporządzone z tworzyw sztucznych świetnie sprawdzą się w przypadku minimalistycznych i industrialnych pomieszczeń.
Zwróć uwagę na metraż jadalni
Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na aranżację wnętrza jest faktyczny metraż jadalni. Wybierając właściwy kolor stołu, trzeba więc także kierować się dostępną powierzchnią. Do małych kuchni idealnie wpasują się stoły utrzymane w jaśniejszych i białych barwach. Warto również zainwestować w modele, które są dodatkowo pokryte chromem, ponieważ odbijające światło pomoże optycznie powiększyć wnętrze. Należy za to unikać większych i ciemniejszych stołów mogących niepotrzebnie pomniejszyć i tak niewielki metraż.
Szukając stołu do większych jadalni, można już wybierać pomiędzy bardziej masywnymi i wyrazistymi modelami. Taki mebel idealnie wypełni dostępną przestrzeń, jednocześnie pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na pozostałe elementy wystroju kuchni. Świetnie sprawdzą się więc tutaj duże drewniane stoły o ciemniejszych odcieniach buku czy dębu miedzianego.