Kawiarka została zaprojektowana w 1933 roku we Włoszech. Kawa zaparzona przy jej użyciu charakteryzuje się nadzwyczajnie głębokim smakiem i niepowtarzalnym aromatem i do chwili obecnej ma swoich zagorzałych zwolenników. Nie trzeba kupować drogiego ekspresu do kawy, ponieważ smak jest ten sam. Pierwszy egzemplarz wykonany był z aluminium i miał kanciasty kształt, który spotykany jest do dzisiaj. Można ją stosować nie tylko na gazie, ale również na płycie indukcyjnej. Wystarczy, że znajdziesz odpowiedni model kawiarki na indukcję.
Zasada działania kawiarki
Klasyczną, aluminiową kawiarkę możesz spotkać również pod nazwą: makinetka, moka lub kafetiera. Jej budowa jest prosta, a mimo to wydobywa z kawy wszystko, co najlepsze. Składa się z trzech części: zbiornika dolnego, sitka oraz przykręcanego od góry czajniczka. Do pojemnika dolnego wlewasz wodę, przykrywasz sitkiem, do którego wsypujesz wcześniej zmieloną kawę, następnie dokręcasz czajniczek i wstawiasz na gaz. W zbiorniczku wytwarza się ciśnienie, które wypycha wodę, po drodze zabiera ona z kawy to, co najlepsze i najistotniejsze. W miarę jak ciśnienie rośnie, następuje proces ekstrakcji i napar kawowy zostaje przelany do górnego czajniczka. Czynność trwa kilka minut i otrzymujesz gotowy do spożycia napój, pozbawiony fusów. Proces parzenia kawy w kawiarce indukcyjnej nie różni się niczym od przygotowania jej na gazie. Zanim wybierzesz odpowiedni model, musisz tylko zadać sobie pytanie, jaka kawiarka na indukcję będzie najlepsza?
Kawiarka a płyta indukcyjna
Płyta indukcyjna jest nowoczesnym rodzajem kuchenki, która wymaga stosowania specjalnych naczyń. Pod panelem znajdują się płaskie cewki, działają one tylko w połączeniu z materiałem ferromagnetycznym, mającym zdolność przyciągania magnesu. Tradycyjna, aluminiowa kawiarka nie może być stosowana na płytę indukcyjną.
Jaka kawiarka na indukcję?
Urządzenia dostępne na rynku różnią się materiałem, pojemnością, kolorem i kształtem. Kawiarka na indukcję powinna mieć specjalne ferromagnetyczne denko, czasami producenci kuchenek stosują jeszcze inne zalecenia, należy po prostu uważnie przeczytać instrukcję obsługi. Możesz się również sugerować specjalnymi oznaczeniami na naczyniach, symbol kuchenki indukcyjnej to zwojnica. Jeśli kawiarka posiada taki znak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jej użyć.
Kawiarki na płytę indukcyjną wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej, mają różne pojemności – nawet 10 espresso. Charakterystyczny, kanciasty kształt klasycznych urządzeń nie jest raczej stosowany w kawiarkach na indukcję, co nie będzie dobrą informacją dla zwolenników tradycyjnego aluminiowego modelu. Można jednak spotkać na rynku wersję z aluminiowym czajniczkiem i dolnym pojemnikiem ze stali nierdzewnej lub zaopatrzonym w ferromagnetyczny krążek. Wówczas górna część kawiarki ma kanciasty kształt, a dolna będzie gładka.
Jeśli rozwiązaniem problemu, jak kawiarka na indukcję, jest zastosowanie tej wykonanej ze stali nierdzewnej, to musisz też wiedzieć, że to urządzenie wykonano z wysokiej jakości materiału i jest bardzo trwałe. Można je myć w zmywarce i z użyciem detergentów, przy tradycyjnej kawiarce nie zaleca się takiego sposobu mycia, ponieważ aluminium to bardzo delikatne tworzywo i łatwo ulega uszkodzeniom. Modele wykonane ze stali nierdzewnej mają z reguły opływowe, bardzo nowoczesne formy. Cechuje je duża odporność na usterki mechaniczne, dobrze wytrzymują wysokie temperatury i nie ulegają odkształceniom. Występują w neutralnych barwach, srebra lub szarego połyskującego metalu, dzięki czemu dobrze odnajdą się w różnych aranżacjach kuchni.
Kawiarka – indukcja, jaka moc palnika będzie najlepsza? Jest to ważne zagadnienie, ponieważ użycie zbyt dużej energii i wsypanie za drobno zmielonej kawy może doprowadzić do zatkania odpływu wody. W takiej sytuacji powinien zadziałać zawór bezpieczeństwa, czyli mały wentyl znajdujący się z boku kawiarki. Jeśli ciecz z dolnego pojemnika nie może przedostać się do górnego czajniczka, ciśnienie cały czas wzrasta i może dojść do wybuchu urządzenia. Przy zakupie powinieneś upewnić się, że zawór bezpieczeństwa to nie atrapa, co się często zdarza.