Jak zamontować kółka meblowe?

Wiele osób w trakcie przeprowadzki zastanawia się nad dopasowaniem odpowiedniego asortymentu do nowo zaprojektowanego pomieszczenia, a w tym przede wszystkim mebli oraz urozmaicających dodatków. Niekiedy dużym problemem dla wielu osób, zwłaszcza starszych i mniej skoordynowanych ruchowo, przenoszenie mebli, a nawet przesuwanie ich w obszarze miejsca zamieszkania, stanowi wyraźny problem, wobec czego konieczne będzie zamontowanie kółek do mebli. Nie ulega wątpliwości, że to niewielkie udogodnienie pozwala bez większego wysiłku przesuwać ciężką zabudowę wewnętrzną. Dodatkową zaletą takiej modyfikacji jest możliwość bezszelestnego przenoszenia mebli z miejsca na miejsce, co z pewnością pozwoli uniknąć ewentualnych konfliktów z sąsiadami lub współlokatorami. Kółka meblowe sprawiają także, że przesuwane meble nie zniszczą drogocennej posadzki, po której w normalnej sytuacji musielibyśmy przeprowadzić meble. Wiele jest także miejsc, w których wykorzystywane są tego rodzaju akcesoria. Mowa tu przede wszystkim o kawiarniach, ponieważ są przymocowane do stolików, umożliwiając im przemieszczanie po całym lokalu, ale także o ogrodach, warsztatach, balkonach i werandach. Kółka meblowe sprawdzają się także w salach konferencyjnych, gdy konieczne jest natychmiastowe dostosowanie umeblowania w zależności od danej sytuacji.

Funkcjonalność kółek do mebli jest niezaprzeczalna, ale zanim będziemy mogli z nich skorzystać, konieczne będzie ich prawidłowe zamontowanie.

Jak wybrać kółka?

Spośród wszystkich modeli możemy wybrać kółka obrotowe i stałe. Pierwsze dają możliwość swobodnego przemieszczania mebli bez obaw o zarysowanie podłogi. Dla przykładu koła do szafki idealnie nadają się do rekonstrukcji mebli gotowych, już znajdujących się w Twoim domu. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że kółka różnią się pod względem przewidzianego w ich konstrukcji mocowania. Występują w formie z wystającym wkrętem, ale także w zestawie z prostokątną blaszką, z czterema otworami, dzięki którym można zamocować kółko. Oprócz tego dostępne są modele z dodatkowym hamulcem lub bez niego, umożliwiającym zablokowanie ruchu kółek przymocowanych do mebli. Asortyment dostępny na stronie Gryc 24 powstał z wysokiej jakości materiałów, takich jak stal nierdzewna czy inne tworzywa sztuczne. Można także wybrać kółka w postaci ocynkowanej i ogumionej, w zależności od jego przeznaczenia, a także od otoczenia, w którym będzie się znajdowało. Szeroki wybór pozwala odpowiednio dopasować kółka do określonych zadań.

Jak zamontować kółka meblowe?

Zazwyczaj meble zakupione w salonie nie posiadają w zestawie kółek możliwych do przymocowania. Niekiedy takiego usprawnienia wymagają meble nie tylko obecne w domach prywatnych, ale przede wszystkim w biurach, ponieważ wynika to z zasad określonych przez prawo pracy określanych mianem BHP. Wprawdzie część kontenerów, wózków, szafek, regałów i krzeseł obrotowych jest wyposażona w ten cenny element, to bywa niekiedy tak, że konieczne jest zapewnienie im dodatkowej mobilności.

Zanim przystąpimy do tego procesu, należy wybrać model kółek, dostępny na stronie Gryc 24 (gryc24.pl/kolka-meblowe,cp122,pl.html), a następnie zgromadzić odpowiednie narzędzia, które posłużą nam w trakcie montażu. Są to przede wszystkim:

– wiertarka,

– nóżki z blaszkami,

– kołki lub wkręty,

– piła.

Gdy zgromadzimy już odpowiedni asortyment, będziemy mogli przystąpić do zamontowania kółek meblowych. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się nóżkom, które w zależności od rodzaju mebla będą się różniły kształtem i długością. Aby dopasować kółka, należy najpierw odciąć lub odkręcić nóżki i wymierzyć wysokość mebla, którą osiągnie po zamontowania kółek. Jeżeli nóżki można odkręcić, to w ich miejscu pojawi się utwór, który można dopasować do trzpienia wybranych kółek. Jeśli nam się to nie uda, trzeba będzie zastosować metodę analogową, czyli wywiercenia dziury. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wysokość podstawek pod kółkami i głębokość wprowadzonych wkrętów powinna być taka sama dla wszystkich egzemplarzy, ponieważ w przeciwnym razie mebel będzie stał nierówno. Zanim użyjemy wiertarki, musimy koniecznie sprawdzić, czy w meblu jest odpowiednia ilość miejsca na wywiercenie otworu, ponieważ nie chcemy przebić się na drugą stronę. Mebel odwracamy do góry nogami i używamy wiertła o długości i przekroju odpowiadającym kółkom.

Powrót na górę