Jak dobrać kolor paneli?

Rozmyślając o swoim wymarzonym lokum, na pewno zwróciłeś uwagę na to, jak dużą rolę odgrywają kolory ścian czy mebli. Dobranie odpowiedniego koloru paneli podłogowych również jest dużo ważniejsze, niż mogłoby się wydawać. W głównej mierze jest to kwestia indywidualnych preferencji, jednak istnieje kilka zasad, które warto mieć na uwadze, wybierając barwę podłogi w naszym domu.

 

Dlaczego warto zdecydować się na panele?

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać panele. Przede wszystkim są one wytrzymałe i wymienia się je stosunkowo rzadko. Jeśli zdecydujemy się na dobrej jakości materiały, to zyskamy pewność, że posłużą nam one przez długi czas. Dodatkowo łatwo jest utrzymać czystość paneli i są one odporne na liczne uszkodzenia. Ich kolejną zaletą jest uniwersalność. Występują w wielu kolorach, w różnych stylach, więc łatwo je dopasować do dowolnego wnętrza. Zanim jednak zdecydujesz się, jaki kolor paneli wybrać, musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach.

 

Kolor paneli – dlaczego jest tak istotny?

 

Dom to swego rodzaju oaza, dlatego warto zadbać o odpowiednią atmosferę w nim. Duży wpływ na klimat panujący w pomieszczeniach mają kolory, nie tylko mebli czy ścian, ale również podłogi. Jedne wprowadzają optymistyczną, wesołą atmosferę, drugie nieco bardziej poważną i stonowaną. Źle dopasowany kolor paneli sprawi, że pomieszczenie zacznie się nieciekawie prezentować, a Ty będziesz się źle w nim czuć. Zastanawiasz się, jak dobrać kolor paneli do swojego wnętrza? Zanim zdecydujesz się na konkrety odcień, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Należy wziąć pod uwagę takie sprawy jak wielkość pokoju, kolor ścian czy typ pomieszczenia. Z początku może się to wydawać nieco przytłaczające, ale mały research i dobre rozplanowanie wystarczą, aby wnętrze prezentowało się naprawdę dobrze.

 

Jak dobrać kolor paneli podłogowych?

 

Dobierając kolor paneli, trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Ważną rolę pełnią wymiary pomieszczenia. W przypadku dużego i szerokiego pokoju idealnie sprawdzą się panele w ciepłych lub ciemnych kolorach. Sprawią one, że pomieszczenie będzie się wydawać dużo bardziej przytulne. Chłodne odcienie przyniosą odwrotny skutek. Warto wybrać panele w takich kolorach jak O. Floor BRETON Classic 30 OAK Honey C030008P lub nieco ciemniejszy My Floor Chalet Chestnut M1005.

Ta zasada działa również w drugą stronę. Jeśli pokój jest niewielkich rozmiarów to warto zdecydować się na jasne panele, które optycznie powiększą pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem będzie O. Floor BRETON30 OAK Light Natural B030007P, dostępny na stronie https://otownetrze.pl/pl/c/Podlogi/4. Panele powinny także, rzecz jasna, pasować do ścian i mebli. W tym przypadku dobrze znaną i często stosowaną regułą jest zasada kontrastu i podobieństwa. Co to oznacza w praktyce? Ciemne panele i ściany będą najlepiej współgrać z jasnymi meblami. Jeśli chcesz zdecydować się na meble w bardziej wyrazistych, zdecydowanych kolorach, to dobrze wybrać panele w jasnym kolorze, np. białym. Jeśli meble, ściany i panele będą w podobnych, jasnych kolorach to pomieszczenie może wyglądać nudno i melancholijnie.

Podczas zastanawiania się, jak dobrać kolor paneli, warto wziąć też pod uwagę typ pomieszczenia. W przypadku gabinetu dobrze wybrać stonowaną barwę paneli, która pomoże wprowadzić spokojną atmosferę we wnętrzu. Jeśli chodzi o sypialnię czy salon, to wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji i efektu, jaki chcesz uzyskać. Należy na to spojrzeć z nieco szerszej perspektywy i wziąć pod uwagę efekt całościowy. Jeśli zależy Ci na tym, aby pokój był spójny i harmonijny, to wybierz kolor paneli, który nie będzie się gryzł z odcieniem mebli i ścian. Wiele osób decyduje się na nieco odważniejsze rozwiązania, w których na pierwszy rzut oka połączenia danych kolorów mogą nie wyglądać dobrze, ale przy odpowiednich odcieniach można uzyskać naprawdę ciekawy efekt. Przykładowo, jeśli mamy lub lubimy ściany i dodatki w żywych, zdecydowanych barwach to warto wybrać podłogę w jasnoszarym kolorze.

Więc jak dobrać panele, aby uzyskać jak najlepsze połączenie? Zanim zdecydujemy się na konkretne odcienie, musimy spojrzeć na pomieszczenie w szerszym kontekście i zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać.

Powrót na górę