Jak często powinniśmy wymieniać opony w samochodzie?

Jak często powinniśmy wymieniać opony w samochodzie?

Wymiana opon na Ursynowie jest jedną z podstawowych czynności eksploatacyjnych wykonywanych w trakcie używania auta. Dokonuje się ją z różnych powodów. Są nimi m.in. naturalne zużycie opon lub ich uszkodzenie. Poza tym zmienia się je sezonowo, o ile nie są to opony wielosezonowe.

Kiedy wymienia się opony?

Sezonową wymianę opon dokonuje się przede wszystkim ze względu na temperaturę. Umowną wartością jest 7 stopni Celsjusza, gdyż niższa oznacza konieczność założenia opon zimowych, a wyższa letnich. Przy tym warto uwzględnić pory, w jakich się poruszamy, gdyż wiosną i jesienią zakresy temperatur się wahają, więc czasami przekładkę możemy przełożyć na później. Dzisiejsze opony mają odpowiednio dobraną mieszankę do danej pory roku i pełni ona istotną rolę przy jej zachowaniu się w danym klimacie. Latem opona zimowa nie będzie spełniała swoich funkcji, a ponadto szybciej będzie się zużywała. Wynika to z tego, że guma opony zimowej z powodu temperatur robi się miękka i szybciej się ściera. Z tego też względu odkładanie corocznej czynności jak wymiana opon na Ursynowie nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Wykwalifikowani pracownicy przy wymianie opon dokonają wyważenia opon i mogą również ustawić zbieżność czy wyregulować geometrię. Regularne wykonywanie tych czynności poprawi funkcjonowanie opon, a więc uprzyjemni bezpieczniejszą jazdę, a ponadto wydłuży życie opon i zmniejszy zużycie paliwa. Skontrolują również stan zużycia opon, ponieważ mogą one już nadawać się do obligatoryjnej wymiany na nowe.

Kiedy opona jest zużyta?

Opony tracą na swoich właściwościach po ok. 5 latach. Natomiast po dekadzie wymiana opon na Ursynowie jest obowiązkowa. Wykonuje się to nawet jeśli bieżnik opony jest wizualnie nadal w dobrym stanie. Minimalna głębokość bieżnika wynosi ok. 1,6 mm, chociaż w części przypadków należy wcześniej wyrzucić stare opony. O wymianie warto zacząć myśleć w przypadku letnich, gdy bieżnik będzie mieć ok. 3 mm, a zimowe 4 mm. Szybkość zużycia opon zależy od wielu czynników i wynika z m.in. stylu jazdy kierowcy i rodzaju pokonywanych tras. Przy jeździe umiarkowanej opona ma szansę być sprawna nawet przy 50 tys. km. Natomiast agresywna jazda w trudnym terenie spowoduje wcześniejszą potrzebę zakupu nowych opon. Nie da się wszystkiego przewidzieć, a więc regularnie należy sprawdzać, czy opona ma jakieś uszkodzenia i ją wymienić lub oddać do naprawy do doświadczonego wulkanizatora. Wszelkie pęknięcia czy inne objawy jak odklejenie się bieżnika bądź zejście opony z felgi powodują, że należy szybko się z tym uporać, gdyż próba podróży okaże się niebezpieczna lub nawet niemożliwa. Opony są jedynym elementem auta stykającym się z podłożem.

W celu wydłużenia żywotności opon należy dbać o ich odpowiednie przechowywanie. Często nie mamy do tego warunków, zatem po dokonaniu czynności jak wymiana opon Ursynowie u specjalisty, wówczas za niewielką opłatą można opony przechować u niego. Opony należy przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu, a temperatura powinna wynosić od -5 do 30 st. C. 

Powrót na górę