Fotowoltaika dla firm – czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne w przedsiębiorstwie?

Fotowoltaika dla firm – czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne w przedsiębiorstwie?

W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się o inwestowaniu w panele fotowoltaiczne przez osoby fizyczne. Powodem jest fakt, iż pomagają one znacznie ograniczyć wydatki na energię, a w niektórych przypadkach nawet ogrzewają domy. Co więcej, osoby fizyczne mają możliwość odliczenia pewnych wydatków na fotowoltaikę od podatku dochodowego. Czy fotowoltaika dla firm również jest opłacalna? Kiedy przedsiębiorstwa powinny zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika dla firm – korzyści

Wszyscy przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z rosnących cen prądu. W przypadku firm produkcyjnych rachunki od dostawcy energii mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych miesięcznie. Niestety, prawdopodobieństwo, że ceny prądu będą wciąż rosły, jest bardzo wysokie. Dzięki fotowoltaice firmy mają możliwość uniezależnić się od swojego dotychczasowego dostawcy prądu. Wszystko dlatego, że pozwoli ona wyprodukować takie ilości energii, jakie potrzebne są do normalnego funkcjonowania firmy. W dalszym ciągu przedsiębiorcy będą zobowiązani opłacać pewną kwotę na rzecz dostawcy prądu. Wynika to z faktu, iż sama faktura składa się z opłat stałych (służą one między innymi utrzymaniu sieci) oraz opłat za faktyczne zużycie energii elektrycznej. Firma wciąż będzie musiała ponosić koszty stałe, jednak wartość faktury może wtedy zamknąć się w kilku tysiącach rocznie. Co więcej, dzięki fotowoltaice firma nie musi przerywać pracy, na przykład na skutek przerw w dostawie prądu. Fotowoltaika w firmie pozwala również budować obraz przedsiębiorcy świadomego ekologicznie. Energia pozyskiwana ze słońca może zostać, dzięki fotowoltaice, zamieniona w prąd. Zaś samo słońce jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Aby chronić planetę, wszyscy powinni korzystać z tychże źródeł. Firmy, które decydują się na instalację fotowoltaiczną, w oczach społeczeństwa uchodzą za odpowiedzialne podmioty, których celem nie jest jedynie maksymalizacja zysków, ale także dobro ogółu. Z jednej strony fotowoltaika pozwala więc sporo zaoszczędzić, z drugiej jednak sama w sobie stanowi doskonałą reklamę dla przedsiębiorstwa.

Czy to się opłaca?

Pozostaje jeszcze kwestia opłacalności fotowoltaiki dla firm. Osobom fizycznym często udaje się stworzyć własną instalację niemalże za darmo. Przyczyniają się do tego liczne dopłaty oraz możliwość odliczenia części wydatków od podatku dochodowego. Tymczasem firmy nie mają takiej możliwości. Inwestują one w fotowoltaikę we własnym zakresie, niemniej jednak w pewnym sensie również przysługuje im odliczenie podatkowe poniesionych kosztów. Instalacja fotowoltaiczna może bowiem stanowić środek trwały dla przedsiębiorstwa, zatem podlega comiesięcznej amortyzacji. Sama amortyzacja jest zaś kosztem podatkowym, dlatego obniża ona podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Nie mówimy tu jednak o żadnej uldze podatkowej, bowiem wliczenie pewnych wydatków w koszty podatkowe przysługuje przedsiębiorcom na mocy ustawy. Warto jednak wziąć to pod uwagę przygotowując kalkulację opłacalności fotowoltaiki w firmie. Przedsiębiorcy powinni również pamiętać o tym, że bardzo ważny jest wybór dobrego wykonawcy całej inwestycji. Chodzi bowiem o to, aby wszystkie prace zostały wykonane prawidłowo, a także o to, by dobrać odpowiednie panele fotowoltaiczne do potrzeb firmy. Mogą w tym pomóc jedynie wykwalifikowane osoby Takie zatrudnia firma Salvi Expert, z której ofertą można zapoznać się na stronie internetowej https://salvisexpert.pl/twoja-firma/. Proponuje ona firmom dopasowane do nich rozwiązania, dzięki którym można cieszyć się niezależnością energetyczną. Specjaliści rozpoczynają pracę od wykonania audytu energetycznego, na podstawie którego dobierają rodzaj i ilość paneli fotowoltaicznych. Następnie wykonywane są wszystkie niezbędne prace montażowe. Salvis Expert działa na rynku od lat, zatem doskonale zna potrzeby i preferencje przedsiębiorców. Montaż instalacji fotowoltaicznej warto zlecać osobom, które w sposób indywidualny podchodzą do każdego klienta, a co więcej wykonują wysokiej jakości usługi w stosunkowo krótkim czasie.

Powrót na górę