Stopy są najwyższym dziełem biologicznej inżynierii – tak mówił sam Leonardo da Vinci. Zgrabne połączenie wielu kości, ścięgien i mięśni pozwala na poruszanie się po całym świecie, więc teza ta nie jest bezpodstawna. Niestety, bardzo często zdarza się, że problemy ze stopami zaczynają się już bardzo wcześnie w życiu, a wszystko to poprzez nieodpowiednio dobrane obuwie. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak wybrać buty, aby pomagały, a nie szkodziły.
A może tak bez butów?
Ludzka stopa została przystosowana do poruszania się boso. To właśnie wtedy najlepiej dostosowuje się do środowiska, pozwalając na łatwe przemieszczanie się nawet w bardzo trudnych warunkach. Niestety, ludzie żyją dzisiaj w świecie płaskich, asfaltowych i betonowych dróg, przez co niemożliwe jest poruszać się bez odpowiedniego obuwia. Jakie jednak powinno ono być?
Najpierw warto wyobrazić sobie, że stopy w obuwiu nie chodzą po danej zewnętrznej nawierzchni, a głównie po samym wnętrzu buta. Ma to znaczące znaczenie, gdyż podłoże to powinno pozwalać na naturalne ułożenie mięśni stopy, jednocześnie je angażując, aby nie stały się zbyt słabe, co wpłynęłoby na rozwój problemów z chodzeniem.
Silne mięśnie stóp są na tyle ważne, że każdy, kto może sobie na to pozwolić, powinien pozwalać dzieciom na bose zabawy w domu lub w ogródku – to świetny sposób na ich wzmocnienie. Kolejnym krokiem będzie odpowiedni dobór obuwia. Jak je wybrać?
Buty dla dziecka – jak je dobrać?
Jak dobrać buty dla dzieci? To pytanie, które doskwiera niejednemu rodzicowi. Warto pomyśleć o kilku kluczowych aspektach, które są najważniejsze w tym wypadku.
Na początku trzeba wspomnieć o długości buta. Tutaj każdy rodzic powinien postawić na modele większe o około 6 do 8 mm od stopy dziecka. Zapewni to swobodę do poruszania się stopy, przez co nie będzie ona utwierdzona w jednym miejscu. To samo tyczy się samego czubka buta – musi być on wysoki i szeroki, nie ograniczając swobody ruchu palców.
Kontynuując aspekt swobody, warto wspomnieć o elastyczności spodów obuwia. To samo tyczy się samych materiałów – powinny być elastyczne, ale również higieniczne, pochłaniając nadmiar potu.
Wiele osób sądzi, że wkładki ortopedyczne zapewnią zdrowy rozwój stopy dziecka. Niestety, to nieprawda – powinny one być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach, które określi sam ortopeda dziecięcy. Bezpodstawnie korzystanie z nich może wręcz zaburzyć prawidłowy rozwój stóp, więc zdecydowanie jest to odradzane.
Jeśli chodzi o aspekty, które nie wpływają na samo zdrowie stóp, warto też pomyśleć o odpowiednich elementach odblaskowych. W ten sposób każdy kierowca na pewno zauważy chodzące po zmierzchu dziecko.
Wiedząc już, jak wyglądają dobre buty dla dzieci, warto zastanowić się też nad innymi ich aspektami.
Czy warto inwestować w nowe buty dla dziecka?
Posiadanie dziecka wiąże się z wieloma wydatkami, a posiadanie ich kilku jest już dużym nadwyrężeniem budżetu domowego. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców stara się przekazywać ubrania po starszych dzieciach młodszym. Jakkolwiek z większością odzieży jest to całkowicie naturalne i nie ma w tym nic złego, z obuwiem jest troszkę inaczej.
Dobre buty dla dzieci są tworzone tak, aby zachowywały swoją elastyczność, co zostało już wspominane. Trzeba jednak zaznaczyć tutaj, że chodzi o dopasowanie się do danych stóp pierwszego właściciela. Tutaj od razu można zauważyć problem z oddawaniem dziecku używanych butów – w ten sposób istnieje możliwość przekazania mu również stylu chodzenia i stawiania stopy poprzedniego właściciela. Może zdarzyć się, że będzie to bardzo niepoprawny sposób poruszania się, co może wpłynąć bardzo negatywnie na indywidualny rozwój stóp dziecka. Najlepsze buty profilaktyczne dla dziecka znajdziesz na stronie https://danielki.sklep.pl/
Odpowiednio dobrane buty dla dziecka to podstawa, o której powinien pamiętać każdy rodzic. Niedostosowanie w tym aspekcie może prowadzić do stałych i niekomfortowych zmian na całe lata, a czasem nawet na całe życie. Właśnie dlatego warto pamiętać o ważnych zasadach w doborze obuwia, aby być pewnym zdrowia swojego dziecka.