Co zrobić z olejem z frytkownicy?

Co zrobić z olejem z frytkownicy?

Smażenie nie jest najzdrowszym sposobem przygotowywania żywności. Nie zmienia to jednak faktu, że chrupiące, świeżo przygotowane frytki są w dalszym ciągu uwielbiane przez dzieci i wielu dorosłych. Po ich przygotowaniu pozostaje jednak problem ze sporą ilością zużytej frytury. Nawet osoby regularnie prowadzące segregację odpadów mają z tym problem. Gdzie wylać olej z frytkownicy?

Dlaczego prawidłowa utylizacja oleju ma tak duże znaczenie?

Zastanawiając się nad tym, co zrobić z olejem po frytkach, warto poświęcić kilka chwil na zrozumienie, dlaczego nie wolno pozbywać się go w nieprzemyślany sposób. Smażąc potrawy w głębokim tłuszczu w domowych warunkach, wiele osób staje zwykle przed pokusą wylania zużytego tłuszczu bezpośrednio do kuchennego zlewu lub toalety. To zdecydowanie nie jest dobry sposób na pozbycie się kłopotliwego odpadu.

Olej wylewany do odpływów kanalizacyjnych może przyczyniać się powstawania zatorów tłuszczowych, odpowiadających za poważne problemy z drożnością całych systemów rur. Nie można również zapominać o kwestiach środowiskowych. Wprowadzenie oleju do kanalizacji powoduje problemy w bio oczyszczalniach ścieków.  Nie można jednak wylewać go również bezpośrednio do gleby. Przypalone tłuszcze zawierają wiele substancji szkodliwych dla zdrowia nie tylko ludzi, ale również organizmów wodnych. Zatem – co zrobić z olejem po smażeniu frytek?

Co zrobić z olejem po smażeniu frytek w domu?

Ilości oleju po smażeniu w domu nie są zazwyczaj zbyt duże – w końcu nie smażysz ich codziennie. Jednak w ciągu roku może to być nawet kilkanaście litrów tłuszczu, z którym nie wiadomo, co zrobić.  Nie można wylać go do pojemnika bio, nie ma również innego miejsca przeznaczonego do segregacji takich odpadów. Gdzie wylać olej z frytkownicy?

Postępując prawidłowo, zużyty tłuszcz po wystudzeniu należy przelać do zakręcanej plastikowej butelki, a następnie wyrzucić do kontenera na komunalne odpady zmieszane. Jeśli nie chcesz wyrzucać go w ten sposób, ale nie wiesz, co zrobić z olejem po smażeniu frytek, możesz zawsze odnieść go w szczelnie zakręconym pojemniku do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Co zrobić z olejem po frytkach w barze?

Co zrobić z olejem po frytkach, jeśli jest go naprawdę dużo? W barach z jedzeniem azjatyckim, fast foodach, hotelach i szkolnych stołówkach problem może dotyczyć nie pojedynczych litrów, a hektolitrów tłuszczu. W jaki sposób zorganizować jego utylizację, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem oraz w sposób niezagrażający środowisku ani infrastrukturze kanalizacyjnej?

Jedynym sposobem na rozwiązanie problemu kłopotliwego tłustego odpadu jest podpisanie umowy z firmą zajmującą się przetwórstwem i utylizacją tłuszczów. Takie przedsiębiorstwo zapewni regularny odbiór oleju posmażalniczego. Rozwiązanie to jest nie tylko ekologiczne oraz całkowicie zgodne z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony środowiska, ale również niekłopotliwe dla właściciela punktu gastronomicznego. Po podpisaniu umowy z firmą zajmującą się odbiorem oleju posmażalniczego wystarczy jedynie ustalić szczegóły dotyczące harmonogramu odbiorów, dostosowanego do ilości odpadów powstających w punkcie.

Jakie są zalety zlecenia odbioru oleju posmażalniczego?

Odbiorca zapewnia nie tylko elastyczne terminy odbiorów, ale również specjalne, szczelne beczki do przechowywania oleju. Ponieważ to specjalistyczna firma utylizacyjna zajmuje się kwestiami transportu i załadunku, pracownicy baru muszą jedynie zająć się przelewaniem zużytej frytury do dostarczonych pojemników. Firma odbierająca olej wystawia dla swoich klientów karty przekazania odpadu stanowiące dowód, że odpad potencjalnie niebezpieczny został oddany do utylizacji lub recyklingu uprawnionemu do tego podmiotowi.

Firmy zapewniające odbiór oleju posmażalniczego udostępniają swoim klientom również możliwość zarządzania całym procesem poprzez aplikację mobilną. Dzięki temu wszelkie ustalenia wymagają jedynie kilku kliknięć. Rozwiązanie takie gwarantuje, że utylizacją odpadów zajmują się fachowcy, a personel restauracji może skupić się na realizacji swoich zadań.

Powrót na górę