Nawóz ze skórki banana – właściwości, do jakich roślin?

Nawóz ze skórki banana – właściwości, do jakich roślin?

Sposób i tempo wzrostu rośliny są motywowane wieloma czynnikami. Dużą rolę w tych procesach odgrywa oczywiście stały dostęp do wody, słońca, ale nie tylko. W zdecydowanej większości przypadków wzrost uprawy można wspierać, stosując odpowiednie środki nawozowe. Oprócz dobrze znanych gotowych preparatów, które można kupić w sklepie ogrodniczym, istnieją również naturalne sposoby, takie jak stosowanie nawozu z banana. Do czego sprawdza się taka mieszanka i jak ją stosować?

Czym jest nawóz ze skórki z banana?

Wykonanie domowego nawozu, który nada się do regularnego stosowania, wbrew pozorom wcale nie musi być trudne. Nawóz ze skórki banana można zrobić bardzo prosto – wystarczy zalać skórkę z jednego lub kilku bananów wodą, a następnie odstawić, najlepiej na kilka dni. W ten sposób wszystkie najważniejsze składniki odżywcze znajdujące się w skórce będą mogły przeniknąć do wody. Aby ułatwić, a jednocześnie przyspieszyć powstawanie nawozu warto skórki pokroić na mniejsze kawałki. Tak powstały płyn staje się organicznym nawozem ze skórki banana, który znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Dobrze wykonany nawóz ze skórki z banana powinien mieć lekko żółtą barwę.

Nawóz ze skórki banana – co daje?

Mimo że to sam środek banana wydaje się być jedyną cenną częścią tego owocu, to jednak sama skórka również kryje w sobie wiele cennych składników odżywczych. Przede wszystkim zawiera duże ilości potasu, ale też azot, fosfor oraz inne pierwiastki niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Dobrze wykonany nawóz ze skórki banana dostarcza roślinie wszystkie niezbędne składniki w naturalnej, a co najważniejsze – łatwo przyswajalnej formie. Regularne stosowanie takiego własnoręcznie przygotowanego preparatu może okazać się jedną z najlepszych decyzji dla wszystkich tych, którzy chcą samodzielnie uprawiać rośliny.

Oprócz bogactwa składników odżywczych, nawóz ze skórki z banana korzystnie wpływa również na strukturę gleby, poprawiając jej zdolność do zatrzymywania wilgoci i przepuszczalności powietrza.

Do jakich kwiatów nawóz z banana sprawdzi się najlepiej?

Przyjmuje się, że niepotrzebną skórkę od banana najlepiej jest wykorzystać do zrobienia nawozu, a gotowym specyfikiem odżywić kwiaty doniczkowe. To świetne rozwiązanie dla storczyków, begonii, paproci, a także wielu innych gatunków, które potrzebują częstego dostarczenia wielu składników odżywczych. Substancje zawarte w skórce banana znacznie wzmacniają rośliny, poprawiają ich kondycję oraz sprawiają, że okres kwitnienia staje się dłuższy. Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.warzywapolowe.pl/.

Do jakich roślin nawóz z banana?

Nawóz ze skórki z banana sprawdzi się również w ogrodzie. Bez względu na to, czy dominują tam kwiatowe rabaty, czy może krzewy ozdobne lub drzewa owocowe, taki nawóz dostarcza tym roślinom niezbędnych składników w odżywczych. W efekcie stają się one dużo silniejsze, bardziej odporne na różnorodne choroby. Przy regularnym stosowaniu nawozu ze skórki z banana wzmacnia się również cały system korzeniowy, co natomiast pozwala dużo lepiej przetrwać trudne warunki atmosferyczne, a także transport lub przesadzanie.

Powrót na górę