Jak wymienić klapę bagażnika?

Wymiana klapy bagażnika może wydawać się skomplikowanym zadaniem, jednak wbrew pozorom nie wymaga wizyty u mechanika. Wystarczy odrobina chęci, cierpliwości oraz pomocy ze strony drugiej osoby. Warto natomiast pamiętać, by odpowiednio się do niej przygotować, zaopatrując się we wszelkie niezbędne akcesoria, a przede wszystkim porządny sprzęt do wymiany. Jak wymienić klapę bagażnika?

Wymiana klapy bagażnika

Tylna klapa jest częścią nadwozia zamykającą bagażnik. Jej funkcja nie ogranicza się jedynie do funkcjonalności, ale również stanowi ważny aspekt estetyczny całego pojazdu. Wraz z błotnikami oraz tylnym zderzakiem tworzy ona spójną bryłę tyłu nadwozia. Dlatego w przypadku, gdy ulegnie trwałemu zniszczeniu, warto wymienić ją na nową, by całość była praktyczna oraz nienagannie się prezentowała. Wymiana klapy bagażnika wcale nie musi należeć do kosztownych zadań, zwłaszcza jeśli dobierzemy element o takim kolorze bądź uda nam się zaopatrzyć się w klapę z tego samego rocznika. Trudności z wymianą mogą być uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim wśród nich możemy wymienić rodzaj nadwozia, ale również instalację elektryczną klapy czy od obecności świateł w klapie. Warto również pamiętać, by rozpoczęciem wymiany klapy bagażnika, dla własnego bezpieczeństwa odłączyć akumulator.

Jak wymienić klapę bagażnika?

Wymiana klapy bagażnika uzależniona jest od rodzaju nadwozia pojazdu. W przypadku Sedana będzie wymagało to od właściciela najmniej pracy, co jest wynikiem tego, że klapa nie jest połączona z szybą. W związku z tym dokupienie lub domalowanie nowej klapy nie będzie stanowiło nadmiernego problemu, a także nie będzie tak kosztowne, jak w przypadku klapy kombi lub hatchback. W przypadku, jeśli są lampy stopu, bądź inne, należy poszukać wiązki instalacji elektrycznej, która jest połączona kostką z klapą bagażnika. Niejednokrotnie trudności może przysporzyć jej wypięcie, jednak z łatwością można to zrobić przy użyciu dwóch niewielkich śrubokrętów. Kiedy kostka zostanie wypięta, można przystąpić do wykręcania siłowników klapy. Końcówki przegubu, zwykle są zamontowane na przegubie kulowym, w związku z czym warto poprosić o pomoc drugą osobę. Dzięki temu każda osoba powinna odkręcać znajdujące się po swojej śrubie strony do momentu, w którym będzie można dokończyć ich odkręcanie palcami. Na samym końcu można będzie ostrożnie wyjąć klapę bagażnika. Warto mieć na uwadze, że niezależnie w jakim rodzaju nadwozia demontowana jest klapa, trzeba pamiętać o wymianie wkładki zamka.

W przypadku kombi oraz hatchback wymiana wygląda niezwykle podobnie, jednak tutaj zamontowana jest szyba. Jeśli chcesz, by stara szyba została przełożona, należy wyciąć ją ze starej klapy i następnie wkleić do nowej. Waga klapy może być nieco inna niż w przypadku sedanu, a dostęp do niej może okazać się trudniejszy. W przypadku tych rodzajów nadwozia również warto poprosić o pomoc drugą osobę, co znacząco ułatwi i przyspieszy cały proces. Po wyjęciu klapy będziemy musieli podmienić wkładki zamków.

Podczas montażu warto pamiętać, by zamontować klapę w miejscu, w którym został ślad po śrubach. Dzięki temu zyskasz pewność, iż rozstaw szczelin po obu stronach jest taki sam, jak przed dokonaniem demontażu. Po przykręceniu śrubek można przystąpić do montowania siłowników, aby następnie sprawnie podpiąć wiązkę elektryczną do klapy. W końcowym etapie należy podłączyć akumulator, a także sprawdzić działanie wszystkich świateł oraz zamka klapy.

Jak wymienić klapę bagażnika? Podsumowanie

Wymiana klapy bagażnika nie jest nader skomplikowanym zadaniem, jednak do jej wykonania trzeba zaopatrzyć się w wysokiej jakości akcesorium. Przełoży się to zarówno na estetykę całego pojazdu, jak i na jego odpowiednią funkcjonalność. Decydując się na zakup najlepszej klasy klapy bagażnika, warto zajrzeć na stronę https://automotors.eu/Klapy-bagaznika-c360, gdzie znajduje się szeroki wybór precyzyjne wykonanych urządzeń. Dzięki temu każda osoba będzie mogła znaleźć akcesorium dopasowane do swojego pojazdu, które posłuży w nim przez wiele kolejnych lat.

Powrót na górę