Jak urządzić gabinet w stylu vintage?

Jak urządzić gabinet w stylu vintage?

Gabinet powinien być dopasowany do naszych potrzeb. Nie chodzi tu tylko o komfort, a też wygląd, dzięki któremu możesz poczuć się jak u siebie. Na myśl o gabinecie przychodzą głównie dwa style – nowoczesny oraz vintage. Nie można zaprzeczyć, że gabinet w stylu vintage jest bardzo ciekawą opcją wystroju wnętrza, przykuwa uwagę, a sposobów na jego przygotowanie jest cała masa. Pozwala on również na bezproblemowe łączenie z nowoczesnym stylem, co w efekcie może dać wyjątkowe kompozycje.

Czym jest styl vintage?

Zanim przystąpisz do projektowania pokoju, dobrze jest zadać sobie pytanie, co to jest vintage? Posiadając odpowiedź na to pytanie, będziesz w stanie lepiej zaprojektować gabinet. Mówiąc w uproszczeniu: Vintage jest to określenie elementu, którego styl lub on sam odnosi się do epoki, w którym został stworzony. Przykładowo można powiedzieć, że szafa z 1950 jest obecnie w stylu vintage, ponieważ jej wygląd jest czymś normalnym jak na tamte czasy, a w obecnym momencie z pewnością taka szafa się wyróżni.

Rzeczami Vintage nie są przedmioty, które mają mniej niż 20 lat. Jeżeli dany przedmiot ma więcej niż 100 lat, jest już uznawany za antyk. W przypadku kiedy dany element przykładowo posiada 21 lat, ale ilość egzemplarzy w dalszym ciągu jest w miarę duża, nie zalicza się do tej grupy. O unikalnoci produkty decyduje jego wartość, dostęp, a także wygląd.

Jak wykonać biuro w stylu vintage?

Aby poprawnie przystąpić do urządzenia gabinetu w starym stylu, przeczytaj 5 punktów przygotowanych dla Ciebie, które wskażą, na co zwrócić uwagę oraz jakie elementy wystroju moją Ci w tym pomóc.

Wielkość pomieszczenia

Nie każdy sposób wykonania będzie pasował do małego pokoju. Jeśli chcesz postawić duże szafy z regałami, na których będą znajdować się książki, do tego „masywne” drewniane biurko może się okazać, że ostateczny efekt nie będzie taki, jaki sobie wyobrażałeś. Duże pomieszczenie pozwala na postawienie wielu elementów, jak biurko, szafy, rośliny, lampy itp. Natomiast to, że możesz mieć mały gabinet, nie zabiera Ci możliwości ciekawej aranżacji. W takim pokoju dobrze jest postawić na bardziej estetyczny wygląd.

Kolorystyka

Przeglądając na różne zdjęcia z inspiracjami, jak taki vintage gabinet może wyglądać, na pewno zauważyłeś dwie rzeczy: brązowy i ciepły kolor. W większości kolor ścian, jak i meble czy dekoracje mają właśnie taki kolor. Zaczynając od koloru ścian najlepiej, gdy są w odcieniach szarości, odcieniach brązowego, ciemnych barwach, ciepłych kolorach lub po prostu w białym kolorze. Te kolory powinny się wpasować do reszty. Odnoście koloru mebli czy dekoracji to tutaj wybieraj bardziej to, co pasuje kolorystycznie do wnętrza, jak i osobiście trafia w Twoje gusta. Przeważnie takie rzeczy mają kolor biały lub odcień brązowego.

Dekoracje

To, co odróżnia styl nowoczesny od vintage, to fakt, że ten drugi posiada dużo więcej zdobień, więc i gabinet powinien posiadać dodatkowe zdobienia. Jakie to mogą być dekoracje? Przykładowo kwiatek lub roślina ustawiona na biurku albo podłodze, jeśli jest to większa roślina jak figowiec. Lampka na biurku również wygląda pięknie oraz dodaje dużo starego stylu do pomieszczenia. Obrazy do wypełnienia pustych ścian, stare krzesło będące przy ścianie lub w rogu, telefon obrotowy, pióro, mapa albo globus, a nawet duże i mniejsze książki, nawet w niewielkim pomieszczeniu są znaczące.

Meble

Rzeczą, która najbardziej się rzuca w oczy (przez swoje gabaryty), są meble. W zależności od stylu, w jaki pójdziemy, możemy użyć dużych dwumetrowych szaf lub pokusić się o niewielkie szafki z drewnianym wykończeniem. Komoda bardziej pasuje do większych i średnich pomieszczeń, ale jej konstrukcja oraz styl, w jakim może zostać wykonana, doda wiele starego wyglądu do gabinetu, a o to właśnie chodzi. Kolejnym elementem, który jest ważny albo i najważniejszy w gabinecie to biurko. Tutaj są trzy zasadnicze opcje, możemy poszukać i zakupić mebel, który jest większy, ze zdobieniami i wieloma szafkami. Następnie możesz wybrać minimalistyczne biurko z ciemnym wykończeniem. Ostatnim elementem, który posłuży jako biurko, jest stylowy sekretarzyk. Zajmuje mniej miejsca niż typowe vintage biurko, a jego konstrukcja dalej nadaje dodatkowego stylu w gabinecie. Dzięki tej ściądze powinieneś być w stanie przygotować taki gabinet, o jakim sobie marzysz.

Powrót na górę