Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa jest lekiem, który ma za zadanie pomagać osobom z uzależnieniem alkoholowym. Ma ona postać tabletek, które umieszcza się pod skórą. Stosowanie wszywki alkoholowej jest możliwe pod nadzorem lekarza, a sam lek wydawany jest na receptę. Niegdyś znany był pod inną nazwą, jednak zaprzestano jego produkcji w 2009 roku. Na rynek powrócił pod inną nazwą, zawierając dokładnie tę samą substancję czynną. Wszywkę najczęściej umieszcza się pod łopatką lub na pośladku, a jej działanie trwa około 8 miesięcy.

Jak działa wszywka alkoholowa – Skarżysko

Tabletki zawierają w sobie substancję czynną, którą jest disulfiram. Przez cały okres, kiedy są one wszyte pod skórą uwalnia się substancja czynna hamująca metabolizm alkoholu. Przez co w konsekwencji, kiedy dojdzie do spożycia alkoholu, w organizmie odkłada się aldehyd octowy, który następnie nie ulega przekształceniu w kwas octowy. Mogłoby się wydawać, że nie jest to nic poważnego, jednakże powoduje to wystąpienie objawów zatrucia aldehydem octowym, którym są między innymi:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból głowy,
  • duszności,
  • pocenie się,
  • kołatanie serca,
  • lęk,
  • zawroty głowy,
  • spadek ciśnienia tętniczego,
  • drgawki.

W skrajnych przypadkach może dojść do zawału serca. Objawy te mogą zacząć pojawiać się już po 10 minutach od spożycia alkoholu. Dolegliwości utrzymują się od 4 do 10 godzin, wszystko zależne jest od ilości alkoholu, jaką się spożyje. Warto zaznaczyć, że objawy reakcji disulfiramowej mogą wystąpić nie tylko po dostaniu się do organizmu substancji alkoholowej spożytej w formie płynu, ale także po zjedzeniu wyrobów spożywczych, w których zawarty jest alkohol. Zdarzały się przypadki kliniczne, w których pacjenci będący na terapii disulfiramowej posiadali kilkugodzinny ból głowy spowodowany spożyciem czekoladki, zawierającej w sobie substancje alkoholowe.

Jaki jest cel wymyślania leków, które mają tak intensywne działanie? Twórcy uznali, że występowanie tak silnych objawów sprawi, że osoby uzależnione od alkoholu szybciej zniechęcą się do sięgania po niego.

Dla kogo jest to metoda?

Jest to rodzaj terapii awersyjnej, przeznaczony dla osób, które już wcześniej podejmowały decyzję o zaprzestaniu picia, ale wolą się w jakiś sposób zabezpieczyć w chwili słabości, która może się zdarzyć podczas głodu alkoholowego. Jednakże zauważono, że pacjenci nie kojarzą objawów z alkoholem, tylko z samą wszywką. Warto wspomnieć, że lek sam w sobie nie powoduje żadnych objawów, jedynie ma wpływ na nadwrażliwość organizmu na alkohol.

Jak wygląda zabieg umieszczania leku

Wszywka składa się z około 8 do 10 tabletek, które umieszcza się pod skórą, co zostało już wcześniej wspomniane. Można usunąć ją w każdej chwili, a po 8 miesiącach można ją wymienić na nową. Zabieg implantacyjny wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa 30 minut. Wszywka alkoholowa Skarżysko, którą umieszcza się pacjentom, często przynosi zamierzone efekty, dzięki czemu wiele osób może pożegnać się ze swoim uzależnieniem alkoholowym i żyć w spokoju. Cena zabiegu jest zależna od wielu czynników, aby dowiedzieć się, ile dokładnie ona wynosi, należy skontaktować się z odpowiednim chirurgiem.

Powrót na górę