Instalacja gazowa w domu – do czego służy?

Instalacja gazowa w domu – do czego służy?

Gaz jest jednym z rodzajów paliwa, który może być stosowany do ogrzewania domu. Jego wykorzystanie zapewni komfort termiczny domownikom, zasili kuchenkę gazową, a także podgrzeje wodę użytkową.

Instalacja gazowa to system ogrzewania, który za sprawą bezobsługowości jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Zasilić go można gazem ziemnym lub płynnym, inaczej nazywanym LPG. W skład instalacji gazowej wchodzą rury oraz przyłącza do sieci bądź do zbiornika z LPG. Za ich sprawą ciepło rozprowadzane jest do grzejników lub instalacji ogrzewania podłogowego.

Instalacja z gazem ziemnym jest zasilana gazem pochodzącym z miejskiego bądź gminnego gazociągu. Natomiast system z surowcem płynnym polega na korzystaniu z tego magazynowanego w podziemnym lub naziemnym zbiorniku, który musi być regularnie napełniany przez wybranego dystrybutora. Cena instalacji gazowej różni się w zależności od materiałów wykorzystanych do jej wykonania oraz regionu, w którym została zamontowana.

Instalacja gazowa w domu – Wrocław

W sytuacji, gdy w projekcie domu nie została uwzględniona instalacja gazowa, zachodzi konieczność uzyskania pozwolenia na jej wykonanie. Jeśli jednak w planie mieszkania widnieje ten system i jego przyłącza, nie trzeba ubiegać się o stosowne pozwolenie do jego zamontowania.

Jeżeli chcesz, by Twój dom został podłączony do sieci gazowej, musisz zwrócić się do dostawcy gazu o pozwolenie na otwarcie przyłącza do Twojej nieruchomości. Powinno zawierać wniosek, w którym przedstawiasz warunki, na jakich chcesz zostać przyłączony. Należy również dołączyć do niego dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z danego budynku i mapę, na której zaznaczona zostanie szafka gazowa. Jeżeli to Ty jesteś właścicielem lokalu do wniosku powinieneś dołączyć oświadczenie o prawie własności. Natomiast jeżeli wynajmujesz mieszkanie, dołóż do niego zgodę właścicieli budynku na doprowadzenie instalacji do lokalu i zamontowanie w nim odpowiednich urządzeń. W ciągu 14 dni powinieneś otrzymać odpowiedź na złożony wniosek.

Instalacje gazowe w domu – Wrocław

Montaż systemu powinien być przeprowadzany tylko i wyłącznie przez fachowców. Jeżeli chcesz zamontować instalację gazową w domu we Wrocławiu, wybieraj jedynie spośród zaufanych oraz renomowanych firm. Specjaliści, którzy zawodowo zajmują się tym zagadnieniem, posiadają stosowne uprawnienia i kwalifikacje, a także wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac. To niezwykle ważne, ponieważ niewłaściwie zamontowana instalacja może stwarzać ogromne niebezpieczeństwo dla domowników.

Profesjonaliści dokładnie przeanalizują warunki techniczne, w jakich znajduje się dom oraz wykonają precyzyjne obliczenia, które pozwolą na określenie zapotrzebowania na gaz w danym miejscu. Następnie przystąpią do montażu instalacji gazowej i wykonają tzw. próbę szczelności określającą, czy korzystanie z założonego systemu będzie przebiegało z zachowaniem odpowiednich norm bezpieczeństwa. Ostatni etap stanowi odbiór instalacji gazowej w domu.

Powrót na górę