Respirator weterynaryjny – czym jest i jak działa?

Respirator weterynaryjny – czym jest i jak działa?

Zwierzętom zdarzają się różne nieszczęśliwe wypadki czy też choroby, na których może ucierpieć ich układ oddechowy. Dlatego też potrzebne są różne specjalistyczne sprzęty dla dobra czworonoga. Z taką myślą powstały specjalnie dla Twoich czworonożnych przyjaciół nowoczesne respiratory weterynaryjne.

Respirator dla zwierząt

Respirator tlenowy jest urządzeniem mającym za zadanie podtrzymanie lub zastąpienie pracy płuca zwierzęcia. Umożliwia sztuczne oddychanie, gdy poszkodowany pacjent nie jest w stanie przeprowadzać wymiany gazowej w sposób naturalny, wrodzony lub gdy ma pewne trudności z oddychaniem. Działa na zasadzie wytworzenia dodatniego ciśnienia w płucach, wprowadzając powietrze do specjalną rurką.

Tak jak w naturalnym systemie oddychania działanie respiratora tlenowego obejmuje dwie fazy – wdech i wydech. Faza pierwsza jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ polega na inicjowaniu generatora czasowziewnego, rozpoczynającego cykl w ustalonym momencie po przekroczeniu pewnej ustalonej wartości, a w wyjątkowych przypadkach stosuje się cykl  sterowany ciśnieniem wytwarzanym przez wysiłek wdechowy pacjenta. Natomiast wydech jest już mniej wymagający, ponieważ odbywa się samoistnie, biernie. Można wyróżnić trzy typy respiratorów:

  • elektryczne – są podpinane do sieci energetycznej i czerpią energię z prądu przemiennego,
  • pneumatyczne – wykorzystują sprężone powietrze do działania,
  • elektryczno-pneumatyczne – są połączeniem dwóch powyższych typów.

Na rynku jest całe mnóstwo respiratorów weterynaryjnych, począwszy od sprzętów dla najmniejszych ssaków, kończąc na urządzeniach dla potężnych owczarków czy też labradorów. Urządzenie powinno być jak najprostsze oraz jak najbardziej przejrzyste w obsłudze, ponieważ nie każdy jest wykwalifikowanym weterynarzem i bardziej zaawansowane warianty mogłyby sprawić kłopot w obsłudze. Dodatkowo w grę wchodzi jeszcze jakość wykonania sprzętu oraz jego różne funkcje

Respirator weterynaryjny – jaki wybrać?

Doskonałą ofertę respiratorów weterynaryjnych, wyróżniającą się doskonałą jakością, posiada dystrybutor specjalistycznego sprzętu weterynaryjnego. Prezentujemy dostępne modele.

  • Respirator Matrx model 3000 – jest to elektroniczny respirator weterynaryjny dla małych zwierząt oraz nieco większych w zakresie 1-300 kg. Został zaprojektowany specjalnie dla praktyki weterynaryjnej. Precyzyjnie kontroluje poziom narkozy, to dobry wybór dla bardziej wrażliwych pacjentów, zastępuje worek oddechowy. Dodatkowo można w nim wymieniać miechy (dostępne są do wyboru: 0-300 ml dla pacjentów do 30 kg, 300-1600 ml przy wadze 14 – 120 kg oraz 1600-3000 ml 70-300 kg) bez użycia narzędzi. Sprzęt jest kompatybilny ze wszystkimi aparatami oddechowymi, odprowadza gazy anestezyjne, został wyposażony w możliwość ustawienia alarmu, gdy ciśnienie spada poniżej 35 psi. Jego objętość oddechowa wynosi 20-3.000 cc, posiada limit maksymalnego ciśnienia roboczego regulowanego w skali 10-60cm H2O,

  • Respirator Vetnar – pneumatyczny respirator dla zwierząt począwszy od tych niewielkich (5 kg), kończąc na bardziej masywnych okazach (max. 100 kg). Jest on łatwy w obsłudze, zaprogramowany ma jeden z najbardziej praktycznych trybów wentylacji IPPV, dodatkowo mierzy objętość płuc. Jest objęty 2-letnią gwarancją. Jego wymiary to 265 x 280 x 340 mm. Częstość oddechu wynosi 6 – 40 BPM, 100 (50) – 1.500 ml, a czas wdechu do wydechu to 1:0.5 – 1:3,

  • Respirator ADS 2000 – doskonały wybór dla małych zwierząt w zakresie 0.1 do 68 kg, łatwy w użyciu, kontroluje wentylację dodatnim ciśnieniem oraz znieczula. Automatycznie ustawia parametry oddechowe, wyposażony został w wyświetlacz LCD pokazujący najważniejsze parametry, jest uzbrojony w baterię awaryjną podtrzymującą do 12 godzin, wymaga źródła tlenu lub kompresora.

W ofercie firmy występuje kilka respiratorów, które warto rozważyć w doborze odpowiedniego sprzętu dla zwierzęcia. Dostosowane są one zarówno do płuc pupili, jak i do ich masy czy też ich wielkości. Urządzenia nie zajmują wiele miejsca i są wykonane z najwyższą precyzją, posiadają gwarancję na nieprzewidywalne uszkodzenia.

Powrót na górę