Jakie fartuchy jednorazowe medyczne wybrać?

Jakie fartuchy jednorazowe medyczne wybrać?

Odzież ochronna w branży medycznej jest konieczna i  w wielu sytuacjach niezastąpiona, ponieważ stanowi podstawową ochronę. Wybór odpowiedniego fartucha zależy od wielu czynników, m.in. od długości wykonywanego zabiegu czy ilości płynów, z którymi mają do czynienia lekarze. To, jakie fartuchy jednorazowe medyczne będą odpowiednie, zależy także od przeznaczenia i osoby jej używającej, ponieważ stosują je lekarze i personel medyczny (pielęgniarki), ale także studenci kierunków medycznych podczas zajęć na uniwersytecie lub praktyk, a nawet laboranci i farmaceuci.

Różne rodzaje fartuchów medycznych jednorazowych

Fartuchy chirurgiczne jednorazowe mogą się różnić między sobą wieloma parametrami, np. długością, kolorem, rozmiarem, grubością oraz różnym stopniem chłonności płynów ustrojowych. Rodzaj fartucha należy więc dostosować do potrzeb różnych pracowników branży medycznej. Ważne jest to, aby zweryfikować przed zakupem czy oferowana odzież medyczna jednorazowego użytku jest zgodna z normami obowiązującymi w szpitalach lub innych ośrodkach tego typu. Oto kilka kategorii fartuchów jednorazowych, które mogą okazać się pomocne w zakupie:

  • fartuchy wzmacniane nieprzemakalnymi wstawkami z przodu i w rękawach- to dobre rozwiązanie dla lekarzy, którzy przeprowadzają operacje z dużą ilością płynów
  • fartuchy wykonane z włókniny SMMS – odporne na rozerwanie i miękkie w użytkowaniu – są dedykowane lekarzom, którzy przeprowadzają czasochłonne operacje lub zabiegi
  • fartuchy z włókniny polipropylenowej- materiał ten jest bardzo komfortowy w użytkowaniu i zapewnia optymalna ochronę, polecany jest dla medyków wykonujących krótkie zabiegi z małą ilością płynów
  • fartuch flizelinowy – wykonany z lekkiej włókniny polipropylenowej zapewnia podstawową ochronę, polecany dla przeprowadzania krótkich zabiegów z małą ilością płynów, dla reszty personelu medycznego oraz osób odwiedzających oddział szpitalny. Może być także używany przez samych pacjentów poruszających się po szpitalu
  • kombinezony ochronny z włókniny typu TYVEC- polecane dla pracowników medycznych, którzy mają bezpośredni kontakt z wirusami; chronią przed przenikaniem krwi, płynów ustrojowych i wydzielin, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zakażenia.

Czym charakteryzuje się dobry fartuch

Wiesz już jakie konkretne rodzaje fartuchów występują w sprzedaży. Pomocne może także okazać się zestawienie w jednym miejscu cech dobrego fartucha jednorazowego, który powinien być:

  1. wykonany z materiału jałowego- aby fartuch mógł stanowić zaporę przed groźnymi patogenami. Jałowość oznacza brak zdolnych do życia drobnoustrojów w ich formach wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych. Jałowość jest osiągana poprzez proces sterylizacji.
  2. sterylny- warto wybierać modele ze sterylnym owinięciem, które jest gwarancją zachowania jałowości nawet przez 3 lata!
  3. przepuszczalny powietrze- wpływa to na komfort lekarza w trakcie operacji, fartuch nie może być nieprzepuszczalny, ponieważ to prowadzić do nadmiernej potliwości i spadku energii ze strony lekarza, a tym samym do pogorszenia jakości operacji! Materiał musi być “oddychający”! Polecana jest tutaj włóknina SMMS lub polipropylen. Włóknina jest zalecana także dla wszystkich alergików, nie zawiera bowiem lateksu, kauczuku i kalafonii.
  4. wodoodporny – kluczowa cecha w kontekście przeprowadzania zabiegów i operacji, w czasie których dochodzi niejednokrotnie do utraty płynów takich jak krew, mocz, osocze, ślina i wiele innych, w których mogą być zakaźne bakterie i zalążki choroby. Odzież medyczna musi być nieprzepuszczalna w tym zakresie. Polecane jest używanie odzieży ochronnej z włókniny SMMS z ręczniczkami. Dodatkowym zabezpieczeniem przed drobnoustrojami będzie fartuch łączony za pomocą zgrzewów ultradźwiękowych (jest bardzo wytrzymały).
  5. lekki – ponieważ operacje potrafią trwać kilka godzin. Podobnie jak w przypadku przepuszczalności powietrza, chodzi tu o komfort lekarza. Dlatego polecane są ubrania o lekkiej gramaturze (w granicach 35 g/m²), które nie krępują ruchów.

Jak widać, wybór odpowiedniego fartucha jednorazowego nie jest łatwym zadaniem, wiąże się z określeniem jego przeznaczenia oraz potrzeb. Inny fartuch potrzebny jest lekarzowi w czasie wielogodzinnej operacji, inny pielęgniarce, a jeszcze inny studentowi odbywającemu praktyki w szpitalu. Zdecyduj sam jaki będzie odpowiedni w Twoim przypadku.

Powrót na górę