Jak usunąć rdzę z kostki brukowej?

Jak usunąć rdzę z kostki brukowej?

Plamy na nawierzchni brukowej mogą wyglądać bardzo nieestetycznie. Często zdarza się, że na kostce brukowej pojawiają się rdzawe przebarwienia. Przyczyny powstawania takich plam mogą być różne — pozostawione metalowe elementy, meble ogrodowe lub części z grilla. Przebarwienia o rdzawym odcieniu powstają też od nawozów stosowanych na trawniki. Usuwanie zanieczyszczeń od rdzy lub plam po nawozie nie należy do najprostszych czynności, zwłaszcza kiedy plama ma pokaźne rozmiary lub jest dość stara. Zastanawiasz się, czym wyczyścić rdzę z kostki brukowej? Istnieją skuteczne metody oraz preparaty, które pomogą zadbać o Twoją nawierzchnię.

Przyczyny powstawania rdzy na kostce brukowej

Odżywki do trawników, głównie te, które zawierają żelazo, mogą negatywnie wpływać na architekturę ogrodową oraz nawierzchnię. Granulki nawozu pod wpływem wody oraz temperatury powodują powstawanie rdzawych przebarwień na nawierzchniach brukowych, ale też na betonie lub na gresie. Rdza na kostce brukowej może pojawić się w Twoim ogrodzie, jeśli zapomniałeś schować metalowych narzędzi, np. sekatorów. Bruk jest narażony też na plamy z oleju oraz na mech. Mech pojawia się w miejscach zacienionych, o dużej wilgotności. Wszystkie zabrudzenia podjazdów oraz chodników wpływają na estetykę otoczenia. Lepiej wyczyścić je od razu, ponieważ z czasem będzie je trudniej usunąć. Istnieją skuteczne metody oraz preparaty, które bardzo dobrze poradzą sobie z rdzą, ale też z olejami i z mchem.

Jak usunąć rdzę z kostki brukowej domowym sposobem?

Jeśli szukasz domowych sposobów na to, jak usunąć rdzę z kostki brukowej, powinieneś spróbować dokładanie wymyć nawierzchnię myjką ciśnieniową. Świeże zabrudzenia powinny stać się mniej widoczne, to też idealny sposób na wyczyszczenie kostki brukowej lub płyt chodnikowych z błota, z piasku, ale też z pozostałości liści i z mchu. Możesz spróbować użyć popularnego napoju gazowanego, który w swoim składzie posiada kwas fosforowy. Spróbuj polać plamę, odczekaj chwilę i wyczyść zabrudzenie szczotką o sztywnym włosiu. Jeśli rdzawe plamy nie chcą zejść — oznacza to, że musisz potraktować je specjalnym preparatem. Domowe sposoby mogą być niezbyt skuteczne w przypadku rdzawych plam po nawozach lub po metalowych przedmiotach. Rdza na kostce brukowej wymaga preparatów skutecznych, o dość agresywnym działaniu. Takie działanie zapewniają kwasy. Kwas nie tylko czyści rdzę, ale też osady mineralne oraz pozostałości po zaprawach i cementach.

Jak usunąć plamy z rdzy z kostki brukowej — metody profesjonalne

Profesjonalne preparaty do usuwania rdzy z kostki brukowej w swoim składzie posiadają silne kwasy, które wchodzą w reakcję z zabrudzeniem, ale nie niszczą nawierzchni. Płyn zwykle należy rozcieńczyć zgodnie z instrukcji dołączoną do środka. Kwas nanosi się na plamy, niekiedy na całą nawierzchnię, następnie czyści się zabrudzenia za pomocą szczotek. Po czasie wystarczy zmyć środek. Wiesz już, czym usunąć rdzę z kostki brukowej, ale musisz jeszcze dowiedzieć się, jak przygotować powierzchnię do zabiegu. Najlepiej dokładnie umyć chodnik lub podjazd przy pomocy myjki ciśnieniowej, dzięki temu nawierzchnia będzie wolna od zabrudzeń, przez co preparat lepiej zadziała. Większość środków aplikuje się na wilgotne powierzchnie. Zabezpiecz też wszystkie elementy architektury, np. donice lub oświetlenie. Możesz użyć do tego folii spożywczej lub malarskiej. Należy ochronić też roślinny, które są w sąsiedztwie. Środek najlepiej nanosić za pomocą precyzyjnego spryskiwacza, dzięki temu dokładnie zaaplikujesz preparat na wszystkie plamy. Zabezpiecz się odzieżą ochronną, dobrze jest mieć ubrane okulary ochronne oraz grube rękawice. Środka usuwającego zabrudzenia nie powinno się aplikować na rozgrzany bruk. Jest to niebezpieczne oraz nieskuteczne. Po paru minutach od nałożenia preparatu — nawierzchnię obficie spłucz wodą, możesz użyć myjki ciśnieniowej. Jeśli nie jesteś pewien, czy na Twoim podjeździe możesz zastosować dany środek — zrób próbę w niewidocznym miejscu. Po dobie sprawdzisz, czy kostka się nie odbarwiła.

Powrót na górę