Czy modernizacja oświetlenia na LED rzeczywiście się opłaca?

Czy modernizacja oświetlenia na LED rzeczywiście się opłaca?

Zroku na rok oświetlenie ledowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Właśnie na ten typ lamp stawia coraz większa liczba przedsiębiorców. Taki stan rzeczy nie może dziwić. Oświetlenie LED pozwala firmom na uzyskanie niemałych oszczędności finansowych na energii elektrycznej. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku bardzo dużych przedsiębiorstw, jednak wymierne korzyści z oświetlenia ledowego odczuwają także małe działalności. Są jednak i tacy przedsiębiorcy, którzy wciąż mają wiele wątpliwości dotyczących inwestycji w oświetlenie ledowe. Ich zastrzeżenia głównie dotyczą tego, czy modernizacja oświetlenia rzeczywiście jest inwestycją opłacalną. Warto zatem wiedzieć, na czym taka modernizacja polega i jakie wiążą się z nią korzyści.

Modernizacja oświetlenia LED – kiedy warto ją przeprowadzić?

Obecnie śmiało można powiedzieć, że modernizacja oświetlenia staje się już niemal koniecznością. Na taką inwestycję zdecydować powinny się przede wszystkim te firmy, które korzystają z przestarzałego systemu oświetlenia. Takie instalacje są po prostu nieefektywne, gdyż generują zbyt duże koszty. Choć modernizacja oświetlenia może być niemałym wydatkiem, będzie to inwestycja, która bardzo szybko się zwróci. Po zamontowaniu ledowego systemu oświetlenia przedsiębiorca niemal od razu zauważy znacznie niższe rachunki za energię elektryczną. Lepszym rozwiązaniem jest zatem poniesienie jednorazowego kosztu związanego ze zmianą instalacji niż nieustanne płacenie wysokich kwot za prąd. Pamiętać także trzeba, że przestarzałe systemy oświetleniowe wkrótce mogą nie spełniać obowiązujących norm. Wówczas modernizacja oświetlenia będzie po prostu konieczna.

Modernizacja oświetlenia LED a oszczędności

Jak wspomniano, modernizacja oświetlenia to skuteczny sposób na uzyskanie bardzo dużych oszczędności finansowych. Trzeba bowiem wiedzieć, że oświetlenie LED w porównaniu do tradycyjnego pobiera jedynie 40% energii elektrycznej. Dlatego też na modernizację systemu decyduje się coraz większa liczba dużych przedsiębiorstw, a także samorządów. Mowa tu przede wszystkim o modernizacji oświetlenia ulicznego. Co ważne, oznacza ona nie tylko oszczędności związane z rachunkami na energię elektryczną, ale również te związane z zakupem tradycyjnych żarówek bądź innych źródeł światła. Ogromną zaletą oświetlenia LED jest bowiem jego długa żywotność. W porównaniu z tradycyjnym oświetleniem żarówki ledowe wymienia się znacznie rzadziej. Warto jeszcze wspomnieć, że dostępne dziś na rynku systemy oświetlenia ledowego oferują wiele dodatkowych funkcji. Przykładem mogą być tu choćby specjalne sensory, które automatycznie wygaszają światło w tych pomieszczeniach, w których w danym czasie nikt nie przebywa.

Zalety modernizacji oświetlenia

Jak można zauważyć, zalet wynikających z wymiany oświetlenia na LED – remontu czy modernizacji – jest wiele. Z pewnością nie są to jedynie oszczędności finansowe. Ogromną zaletą tej inwestycji jest również to, że nowoczesne oświetlenie ledowe dostosować można do indywidualnych potrzeb i konkretnych oczekiwań. Takie rozwiązanie znajduje swoje zastosowanie choćby w halach produkcyjnych. Najczęściej zaprojektowane są one tak, że znajdują się w nich obszary, gdzie pracuje wiele osób i takie, gdzie przez dłuższy czas w ciągu dnia nie przebywają żadni pracownicy. W takim przypadku w hali występuje zróżnicowane zapotrzebowanie na światło. Nowoczesne systemy oświetlenia ledowego z dodatkowymi sensorami pozwalają na rozwiązanie tego problemu.

Mówiąc o zaletach oświetlenia LED, nie można zapomnieć także o tym, że jest ono o wiele bezpieczniejsze w porównaniu do tego tradycyjnego. Jednak, aby móc korzystać z wszystkich zalet modernizacji, ważne jest, aby została ona przeprowadzona przez firmę specjalizującą się w tym zakresie. Dobrym przykładem jest z pewnością LUXMAT. Firma posiada ogromne doświadczenie w zakresie modernizacji oświetlenia LED i wszystkie inwestycje realizuje w sposób profesjonalny.

Powrót na górę