CCleaner – co to jest i do czego służy?

CCleaner – co to jest i do czego służy?

CCleaner jest popularnym programem służącym do konserwacji systemu operacyjnego. Jego popularność wynika z jego dużej skuteczności. Nie może zatem dziwić, że korzysta z niego tak wielu użytkowników, a ich liczba stale rośnie. Co jednak ciekawe, nie każdy z użytkowników, który z tego programu korzysta, wie jak dokładnie CCleaner działa. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się temu programowi.

Nieporządek w komputerze

Każdy użytkownik komputera przyzna, że po pewnym czasie jego użytkowania, ten zaczyna działać coraz wolniej. Przyczyny takiego stanu rzeczy zwykle są takie same. Programy przechowują coraz więcej plików, na komputerze instalowane są nowe aktualizacje czy pozostałości na dysku twardym po odinstalowaniu takiego, czy innego programu. Wszystko to wpływa na to, że komputer zaczyna działać coraz wolniej. Innymi słowy, system operacyjny musi wykorzystać coraz większą część pamięci. W takim przypadku konieczne jest skuteczne oczyszczenie systemu operacyjnego i dysku twardego z niepotrzebnych plików, które zajmują miejsce, a tak naprawdę nie są do niczego wykorzystywane. Do tego służy właśnie program CCleaner.

CCleaner – jak działa? Podstawowe informacje

Głównym zadaniem programu CCleaner jest porządkowanie komputera. Program ten powstał w 2003 roku i od tego czasu cieszy się coraz większą popularnością. Co ważne, w przeciągu tych lat program znacznie się rozbudował. Oprócz możliwości czyszczenia komputera posiada także wiele innych rozbudowanych i przydatnych funkcji. Usuwa pozostałości po aplikacjach, optymalizuje rejestr systemu, a także tworzy kopię zapasową plików. Dzięki tej ostatniej funkcji czyszczenie komputera programem CCleaner jest całkowicie bezpieczne. Nie są to wszystkie możliwości programu. Umożliwia on także skanowanie plików, kontrolę autostartu czy dezinstalację programów.

CCleaner – jak działa? Podstawowe funkcje

Podstawową funkcją programu jest funkcja „Łatwe oczyszczanie”. Funkcja ta umożliwia analizę stanu komputera. Po przeprowadzeniu analizy program wyświetla raport, w którym informuje o znajdujących się na komputerze plikach śledzących, które pozostawiły strony internetowe (głównie w celu targetowania reklam) oraz o niepotrzebnych plikach. Drugą funkcją programu jest funkcja „Czyszczenie niestandardowe”. Jest to już funkcja zaawansowana skanowania i czyszczenia plików w systemie operacyjnym oraz w programach zainstalowanych na komputerze. Co ważne, funkcja ta daje możliwości wyboru konkretnych obszarów na komputerze, które mają być przez program sprawdzane. Dotyczy to także wyboru plików, które po analizie mają zostać usunięte.

CCleaner – jak używać? Rejestr systemu operacyjnego

Odpowiadając na pytanie, jak korzystać z CCleaner, koniecznie wspomnieć trzeba jeszcze o rejestrze systemu operacyjnego. Rejestr Windows to podstawowy element systemu operacyjnego. Można powiedzieć, iż jest to coś w rodzaju archiwum, w którym przechowywane są wszystkie informacje na temat ustawień, komputera oraz ścieżek dostępu do plików. Wraz z czasem, wraz z tym, jak korzysta się z komputera, Rejestr Windows zaczyna się powiększać. Co ważne, nawet po odinstalowaniu jakiegoś programu z dysku twardego, w Rejestrze systemu operacyjnego nadal przechowywane są o nim informacje. To oczywiście wpływa na spowolnienie pracy komputera. Program CCleaner posiada funkcję analizy Rejestru i jego oczyszczania. Program pozwala na skanowanie Rejestru w celu wyszukania problemów i ich usunięcie.

Licencja do programu CCleaner

Wiedząc, co to za program CCleaner, wspomnieć warto jeszcze o kwestii licencji. Ogólnie rzecz ujmując, program jest darmowy. Bezpłatnie korzystać można z wyżej opisanych funkcji. Co jednak istotne, możliwe jest wykupienie licencji Premium, która umożliwia korzystanie z funkcji dodatkowych. Jest to rozwiązanie polecane przede wszystkim w przypadku komputerów używanych w celach zawodowych, biznesowych. Warto zapewnić takim komputerom dodatkową ochronę. Dzięki temu komputery wykorzystywane w pracy działać będą przez cały czas na wysokim poziomie wydajności, co z pewnością przełoży się na efektywniejszą pracę.

Powrót na górę